24.05.2018 15:55

Basista Grety Van Fleet: Bycie oryginalnym jest bardzo ważne we współczesnej muzyce

Brzmi to ciekawie, bo Greta Van Fleet nieraz usłyszała zarzut, że kopiuje Led Zeppelin. Basista kapeli jednak uważa, że jego grupa jest naprawdę oryginalna.

Greta Van Fleet
foto: kadr z wideo

Kopia nigdy nie dorówna oryginałowi... ale grupa Greta Van Fleet nie przejmuje się za bardzo tym, że określa się ją mianem „Led Zeppelin dla generacji Z”. Chociaż niektórzy mogą zarzucić kapeli kopiowanie klasyków rocka, to w dzisiejszych czasach takie brzmienie jest rzadkością.

Nawet seniorzy, którzy dobrze znają Led Zeppelin nie byli w stanie rozróżnić Roberta Planta od wokalisty Grety Van Fleet, podobieństwo jest naprawdę spore.

Oryginalność w przemyśle muzycznym

Gdy chcesz zaistnieć w przemyśle muzycznym masz naprawdę trudne zadanie przed sobą, bo chętnych jest sporo. Basista Sam Kiszka jednak uważa, że trzeba po prostu mieć pomysł na siebie:

"

Myślę, że ważne jest bycie oryginalnym. Musisz być wyjątkowy w tym biznesie... jest miliard ludzi, którzy chcą coś osiągnąć w muzyce, więc to jest niezwykle ważne, żeby robić swoje. Nie było to naszym zamiarem, by być oryginalnym, nasza twórczość wyewoluowała w taką stronę. "

Słuchając jednak twórczości Grety Van Fleet odnosi się wrażenie, że chłopcy mocno nasłuchali się klasycznego rocka. Zainspirowali się nie tylko pod względem brzmieniowym, ale też i wizualnym - muzycy nie zwracają uwagi na obecną modę wybierając vintage'owe ciuszki. Wydawać by się mogło, że artyści biorą ciuchy z garderoby babci... i jak się okazuje, rzeczywiście tak jest, o czym wspomniał Sam Kiszka:

"

Ubrania bierzemy z szafy naszej babci. Mocno staramy się w tej kwestii, to nie jest łatwe, bo musisz znaleźć odpowiednie sklepy. Jest takie miejsce - American Vintage w Los Angeles, mają cudowne rzeczy. "

Okazuje się, że w doborze ubrań mocno pomaga babcia. Chodzi ona po vintage'owych sklepach i kupuje ciuchy, które mogłyby się spodobać jej wnukom. To się nazywa złota babcia!

Kim są muzycy grupy Grata Van Fleet?

Greta Van Fleet powstała w 2012 w Frankenmuth w USA. Zespół tworzą trzej bracia KiszkaJosh (wokalista), Jake (gitarzysta) i Sam (basista) oraz perkusista Danny Wagner. Zespół ma na swoim koncie dwa wydawnictwa EP – „Black Smoke Rising” i „From The Fires”. Obecnie Greta Van Fleet pracuje nad debiutanckim krążkiem, który ma się pojawić pod koniec lata 2018.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Greta Van Fleet