Basista Grety Van Fleet wyznał, który artysta zainspirował go do grania... i nie jest to Led Zeppelin

Aleksandra Degórska
08.01.2019 13:26
Basista Grety Van Fleet wyznał, który artysta zainspirował go do grania... i nie jest to Led Zeppelin Fot. shutterstock.com

Sam Kiszka wrócił pamięcią do czasów, gdy jako 11-latek odkrył płytę winylową należącą do jego ojca. Na jakie nagranie trafił basista Grety Van Fleet?

Greta Van Fleet od początku wywołuje kontrowersje - niektórzy, podobnie jak Joe Satriani, zachwycają się zespołem, inni natomiast uważają go za kopię Led Zeppelin. Sama kapela wyznaje, że rzeczywiście inspirowała się kapelą Roberta Planta, ale Led Zeppelin nie był głównym źródłem inspiracji dla młodych muzyków.

Greta Van Fleet o artyście, który zainspirował braci do poświęcenia się muzyce

Przy okazji wywiadu z SMH, basista Sam Kiszka opowiedział o historii, która mocno ukształtowała go muzycznie. Myśleliście, że twórczość Led Zeppelin sprawiła, że dzieciak sięgnął po bas? Otóż wcale nie. Okazuje się, że na wybór muzycznej ścieżki miał wpływ zupełnie inny artysta, a mianowicie... Bob Dylan. Wszystko zaczęło się dosyć niewinnie i zapewne sytuacja wyglądała podobnie w wielu innych domach:

Znalazłem w piwnicy płytę gramofonową taty i "Tangled Up in Blue" Boba Dylana mnie powaliło. Tekst jest niesamowity, naprawdę chciałem zrozumieć ten utwór i nie wiem nawet dlaczego. Miałem tylko 11 czy 12 lat, ale poświęciłem sporo czasu, żeby zrozumieć tę piosenkę. Od tamtego momentu, często siedziałem w piwnicy zazwyczaj z Jakiem, malowaliśmy i słuchaliśmy Boba Dylana.

Posłuchajcie piosenki, o której wspomniał basista Grety Van Fleet:

Sam Kiszka chętnie opowiada o swojej fascynacji Bobem Dylanem:

On jest naprawdę fenomenalny i zainspirował nas, żeby skupić się na muzyce. Ludzie zaczęli przychodzić do nas, żeby posłuchać, jak wygłupiamy się w garażu. Wszyscy grali na gitarach i to spowodowało, że chcieliśmy zostać muzykami. Lubie te wspomnienia z tamtych czasów.

Greta Van Fleet z debiutancką płytą

Zespół w szybkim tempie zrobił karierę. W 2017 roku Greta Van Fleet odniosła spory sukces z singlem „Highway Tune”. Zespół opublikował dwie EP-ki – „Black Smoke Rising” oraz „From The Fires”. Dopiero rok później chłopaki nagrali debiutancki album zatytułowany „Anthem of The Peaceful Army” i otrzymali nawet nominację do nagród Grammy 2019.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.