16.03.2015 08:35

Basista Toto nie żyje

W wieku 59 lat zmarł wieloletni muzyk Toto, Mike Porcaro. Od lat zmagał się z poważną chorobą.

Basista Toto nie żyje
foto: Norro, CC BY-SA 3.0

Mike Porcaro zmarł w niedzielę 15 marca 2015 roku w Los Angeles. O śmierci basisty poinformował jego brat i klawiszowiec Toto, Steve Porcaro.

"

Nasz brat Mike odszedł w spokoju podczas snu o 0:04 w nocy w swoim domu otoczony rodziną. Spoczywaj w pokoju, bracie. "

steve-porcaro-fb

Swój smutek wyraził również gitarzysta / wokalista zespołu, Steve Lukather.

"

Mój brat Mike Porcaro spoczywa w pokoju. Będę tęsknił za nim bardziej, niż są to w stanie wyrazić jakiekolwiek słowa (...). "

Steve-Lukather-twit

Muzyk do grupy, w której grali jego dwaj bracia – wspomniany już Steve Porcaro oraz Jeff Porcaro – dołączył w 1982 roku, niedługo po wydaniu nagrodzonego Grammy albumu „Toto IV” z takimi przebojami, jak „Africa” czy „Rosanna”. Przyczynił się do powstania kolejnych ośmiu studyjnych płyt zespołu – od „Isolation” (1984) aż po ostatnią „Falling in Between” (2006). 

W 2007 roku Mike Porcaro wskutek pogarszającego się stanu zdrowia zaprzestał występów z Toto. Zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Rok później oficjalnie opuścił zespół. Latem 2010 roku formacja ruszyła w krótką trasę koncertową po Europie, by zebrać dla niego pieniądze. Niestety na postępującą degenerację komórek nerwowych medycyna wciąż nie zna lekarstwa.

Pierwszy od 9 lat krążek, „Toto XIV”, grupa wyda kilka dni po śmierci basisty, 20 marca 2015 roku.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Toto