17.11.2015 10:06

Bataclan został sprzedany dwa miesiące przed zamachem

Żydowska rodzina, która przez 40 lat była właścicielem paryskiego klubu Bataclan, sprzedała go kilkadziesiąt dni przed zamachem.

Bataclan został sprzedany dwa miesiące przed zamachem
foto: AP / FOTOLINK / East News

Sala koncertowa Bataclan, w której doszło do krwawego zamachu podczas występu grupy Eagles Of Death Metal 13 listopada 2015 roku, długo pozostawała w rękach żydowskiej rodziny Laloux. Co skłoniło właścicieli do sprzedaży nieruchomości? 

Ze względu na semickie korzenie Pascala i Joela Laloux Bataclan od dawna był na celowniku różnych przeciwnych Izraelowi organizacji. W klubie odbywały się imprezy i konferencje o tematyce żydowskiej, co spotykało się z reakcjami ekstremistów - w 2011 roku grupa nazywająca się Armią Islamu groziła zamachem właścicielom. 

Życzliwość wobec proizraelskich organizacji powodowała wzburzenie wśród ruchów związanych z Palestyną - w 2008 roku zamaskowani Palestyńczycy protestowali przeciwko zaplanowanej gali dla Magav (oddziałów izraelskiej policji granicznej). Wystosowali wtedy oświadczenie: 

"

Jeśli tak, jak w poprzednich latach zorganizujecie galę dla Magav, poniesiecie konsekwencje swoich czynów. Następnym razem nie przyjdziemy tutaj rozmawiać.  "

To, że do zamachu doszło właśnie podczas koncertu Eagles Of Death Metal też ma nie być przypadkowe - wcześniej w 2015 roku zespół występował w Izraelu, czym miał narazić się islamskim radykałom. Jak donosi „The Times Of Israel”, jeden z poprzednich właścicieli Bataclan, Pascal Laloux, wyraził ubolewanie z powodu zamachu:

"

Jesteśmy zdruzgotani tym, co tam się stało. Znaliśmy wszystkich, którzy tam pracowali. Terroryści nie mają żadnych zasad, a my w walce z nimi musimy chwycić byka za rogi. Szkoda, że Francja nigdy tego nie robi.  "

Drugi z braci Laloux, Joel, po sprzedaży klubu wyjechał do Izraela. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że w momencie ataku odebrał telefon z Bataclan i słyszał odgłosy strzałów w słuchawce. Pascal dodał, że po tym, co zaszło 13 listopada 2015, Paryżanie długo nie będą czuć się bezpiecznie. 

Pochodzenie byłych właścicieli Bataclan i moment sprzedaży budynku jest wodą na młyn dla miłośników teorii spiskowych – poprzedni posiadacze nieruchomości pozbyli się jej dokładnie 11 września 2015 roku. 

Na paryskie zamachy z 13 listopada zareagował praktycznie cały rockowy świat. Jedną z ofiar ataku w Bataclan został członek ekipy koncertowej Eagles Of Death Metal - Nick Alexander.

Michał Miernik
Tagi: Rock News