16.05.2019 10:47

Batushka zapowiedziała nową płytę "Hospodi". Pojawił się klip i data premiery albumu

Grupa Batushka Bartłomieja Krysiuka opublikowała szczegóły dotyczące nowej płyty "Hospodi". W sieci pojawił się też klip do utworu "Polunoszcznica".

Batushka
foto: Agnieszka „vSpectrum” Jędrzejewska / Antyradio.pl

Batushka to kolejny polski zespół metalowy, który przechodzi rozłam. Ze względu na trwający konflikt pomiędzy gitarzystą Krzysztofem Drabikowskim i wokalistą Bartłomiejem Krysiukiem na blackmetalowej scenie mamy aż dwie Batushki. 11 maja 2019 roku Drabikowski opublikował nowy utwór formacji i zapowiedział płytę. Oprócz tego gitarzysta założył sprawę przeciwko byłemu koledze z zespołu, a Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał postanowienie, w którym zakazał używania nazwy Batushka Krysiukowi.

Wokalista wyjaśnił, że postanowienie to nie wyrok, a sąd miał wgląd jedynie w dowody przedstawione przez jedną stronę konfliktu. W związku z tym muzyk nie ma zamiaru odwoływać koncertów. Co więcej, Batushka Krysiuka opublikowała właśnie klip i okładkę nowego albumu "Hospodi".

Batushka
Batushka
Przeczytaj także Gitarzysta Batushki w oświadczeniu: Mój były wokalista próbuje odebrać mi zespół [WIDEO]

Batushka zapowiada album "Hospodi"

Nowy album Batushki ma pojawić się 12 lipca 2019 roku. Tytuł krążka "Hospodi" odnosi się do staro-cerkiewno-słowiańskiego słowa "Bóg". Zespół określa nowe utwory jako najbardziej jadowite i zarazem najbardziej klimatyczne, jakie stworzył do tej pory.

"

Cały album to koncepcja oparta na Liturgii Śmierci, modlitwach za zmarłych, ortodoksyjnych obrzędach pogrzebowych i pieśniach żałobnych. To rytuał, który angażuje zarówno zmarłych, jak i żałobników. Przy tworzeniu "Hospodi" wykorzystaliśmy również wiele starych pieśni ludowych oraz elegii. Są one śpiewane wokół trumny w domu zmarłego. Dziś już zaledwie nieliczne, starsze osoby znają i śpiewają te utwory. Postanowiliśmy pielęgnować tę tradycję i cieszymy się, że dzięki naszemu nowemu albumowi te pieśni i obrzędy przetrwają. "

Grupa zaprezentowała również okładkę najnowszego wydawnictwa:

batuszka okładka

Batushka - "Polunoszcznica"

Zespół udostępnił również pierwszy muzyczny zwiastun albumu. Jest to klip do utworu "Polunoszcznica”, który możecie zobaczyć poniżej:

Pełna tracklista "Hospodi":

  1. Wozglas   
  2. Dziewiatyj Czas      
  3. Wieczernia  
  4. Powieczerje       
  5. Polunosznica     
  6. Utrenia  
  7. Pierwyj Czas  
  8. Tretij Czas
  9. Szestoj Czas
  10. Liturgiya

Batushka zagra na Mystic Festivalu 2019 

Batushka Bartłomieja Krysiuka pojawi się wkrótce na jednym z największych polskich festiwali metalowych. Mystic Festival 2019 odbędzie się w dniach 25-26 czerwca w TAURON Arenie Kraków oraz pobliskim Parku Lotników. Oprócz blackmetalowców na scenach imprezy zobaczymy też grupę Sabaton, Slipknot, Testament, In Flames, Amon Amarth czy Possessed

Zobacz też: >>Batushka na Merry Christless 2018 w Progresji [RELACJA]<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Batushka