11.09.2018 15:45

Bauhaus wyda niepublikowane dotąd utwory ze swojej pierwszej sesji nagraniowej

Podczas „The Bela Session” zarejestrowano nie tylko pierwszy przebój zespołu, „Bela Lugosi’s Dead”, ale także trzy do tej pory niepublikowane utwory.

Bauhaus wyda niepublikowane dotąd utwory ze swojej pierwszej sesji nagraniowej
foto: DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS

Bauhaus, uważany za pioniera takich gatunków, jak rock gotycki i coldwave, swojej pierwszej sesji nagraniowej dokonał 26 stycznia 1979 w Beck Studios w Wellingborough w Anglii. W ciągu jednego dnia zespół nagrał aż pięć utworów.

Jednym z nich był przeszło dziewięciominutowy „Bela Lugosi’s Dead”, który wydany na singlu 6 sierpnia 1979 zyskał kultowy status na scenie postpunkowej i dziś jest najbardziej rozpoznawalnym utworem Bauhaus. Oprócz słynnego „Beli” zespół podczas tamtej sesji nagrał również piosenki „Harry”, „Some Faces”, „Bite My Hip” i „Boys (Original)”.

Zarejestrowane w Wellingborough wersje „Some Faces”, „Bite My Hip” i „Boys” nigdy nie zostały opublikowane, choć dwie z nich zespół wydał w nieco innych wersjach – ten ostatni nagrano na nowo na potrzeby strony B singla „Bela Lugosi’s Dead”, a „Bite My Hip” posłużył za podstawę singlowego utworu „Lagartija Nick” z 1983.

Bauhaus – „The Bela Sessions”

Pełny zapis pierwszej sesji Bauhaus ukaże się po raz pierwszy 23 listopada 2018 pod tytułem „The Bela Session”. Minialbum ukaże się nakładem wytwórni Leaving/Stones Throw. Z okazji wydania płyty legendarny „Bela Lugosi’s Dead” po raz pierwszy trafi również do zasobów platform streamingowych.

Peter Murphy i David J w Polsce na 40-lecie Bauhaus

W 1978 muzycy Bauhaus świętują 40. rocznicę powstania zespołu. Grupa od 2008 roku i premiery albumu „Go Away White” jest nieaktywna, ale wokalista Peter Murphy i basista David J uczczą 40-lecie debiutanckiego albumu „In The Flat Field” trasą koncertową „40 Years Of Bauhaus”, która obejmie także Polskę. 26 listopada 2018 wystąpią w Centrum Koncertowym A2 we Wrocławiu. Bilety dostępne w cenie 120 zł w przedsprzedaży i 140 zł w dniu koncertu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Bauhaus