27.02.2018 11:54

Będą parytety na scenach muzycznych festiwali? Powstaje specjalny projekt

Ponad 45 festiwali zgodziło się wziąć udział w akcji, która ma na celu polepszyć sytuację kobiet w przemyśle muzycznym.

Kobiety na festiwalu muzycznym
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Alice Glass oskarżyła lidera Crystal Castles o gwałt i znęcanie się, zaś Twiggy Ramirez z zespołu Marilyn Manson usłyszał zarzut gwałtu - to tylko parę przykładów, które pokazały, że problem przemocy seksualnej w przemyśle muzycznym jest naprawdę spory. Gdy na jaw wypłynęły takie historie sporo osób zaczęło zwracać uwagę na sytuację kobiet w muzyce. Okazuje się bowiem, że szczególnie w przemyśle muzycznym jest ich mało. Badania wykazały bowiem, że zdecydowanie więcej producentów to mężczyźni.

Z tego też powodu ponad 45 festiwali z całego świata połączyły siły, by walczyć o równouprawnienia płci. Postawiły sobie cel, żeby do 2022 roku zwiększyć ilość kobiet zarówno w line-upie jak i na konferencjach muzycznych. Organizatorzy chcą wprowadzić podział 50/50.

Wszystko z inicjatywy fundacji Keychange - międzynarodowej inicjatywy, która jest wspierana przez jeden z projektów Unii Uuropejskiej i ma na celu wprowadzenie bilansu w muzycznym przemyśle. Fundacja namówiła już przedstawicieli takich festiwali, jak m.in. Liverpool Sound City, Winter Jazzfest w Nowym Jorku, Borealis w Norwegii, North by North East w Kanadzie czy BBC Proms w Wielkiej Brytanii.

W akcji zaangażowały się również takie znane nazwiska jak producent Tony Visconti, Emily Eaves - organizator festiwalu Glastonbury czy Shirley Manson z grupy Garbage, która tak wypowiedziała się o tym przedsięwzięciu:

"

Jestem oburzona przygnębiającymi statystykami dotyczącymi kobiecej reprezentacji w każdej dziedzinie biznesu muzycznego na świecie. Zgadzając się na status quo wyrządzamy dużą krzywdę nie tylko wszelkim kobietom, ale też innym płciom, kulturom i ogólnie społeczeństwu. Jestem dumna z tego, że mogę wspierać Keychange.  "

Pojawia się coraz więcej inicjatyw, które chcą wspierać równouprawnienie i pokazać siłę kobiet. Warto wspomnieć o nagrodach She Rocks Awards 2018 przyznawanych dla kobiet w przemyśle muzycznym. Statuetki rozdano po raz 6., ale właśnie teraz, gdy tyle mówi się o traktowaniu kobiet w przemyśle rozrywkowym ta nagroda nabrała jeszcze większego znaczenia.

Czy parytety na scenach muzycznych festiwali to dobry pomysł?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News