11.04.2019 12:11

Nauczyciele wykorzystali hity Big Cyca, Perfectu i Budki Suflera do stworzenia protest songów

Strajkujący nauczyciele sięgnęli po klasyki rocka, żeby opisać, co najbardziej denerwuje ich w pracy. Przerobili hity takie jak "Facet to Świnia", "Nie Płacz Ewka" oraz "Piąty Bieg".

Nauczyciele wykorzystali hity Big Cyca, Perfectu i Budki Suflera do stworzenia protest songów
foto: kadr z wideo

8 kwietnia 2019 rozpoczął się strajk w szkołach zorganizowany przez Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego, który podał, że już drugiego dnia w strajku uczestniczyło 74,29 % szkół oraz przedszkoli. Mimo takiej sytuacji egzaminy gimnazjalne odbyły się bez problemu. Jak na razie nauczyciele nie doszli do porozumienia z rządem, a część z nich postanowiła nawet stworzyć piosenki dotyczące pracy nauczyciela.

"Belfer nie świnia!": Cover utworu Big Cyc w wykonaniu strajkujących nauczycieli zostanie hitem?

W Kielcach w VI LO im. Juliusza Słowackiego nauczyciele nagrali piosenkę "Belfer nie świnia" bazując na kawałku Big Cyc "Facet nie świnia". Na cover zwrócili uwagę nawet sami muzycy grupy, którzy udostępnili przeróbkę na swoim oficjalnym profilu na Facebooku i zdradzili, że wspierają strajkujących nauczycieli:

Nauczyciele wyśpiewują następujące słowa: "Belfer nie świnia, Belfer dzisiaj zerem jest i choć się stara, jak może, krowa dziś ważniejsza rzecz." Nagranie z protest songiem nauczycieli ma już prawie 20 tysięcy wyświetleń, a pod filmikiem pojawiło się wiele komentarzy, w którym internauci wspierają protestujących nauczycieli.

Top 10: Muzycy rockowi, którzy byli nauczycielami
Top 10: Muzycy rockowi, którzy byli nauczycielami
Przeczytaj także Top 10: Muzycy rockowi, którzy byli nauczycielami

Nie jest to jedyny utwór, który został stworzony przez protestujących. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej 32 w Gliwicach zaśpiewali utwór "O świecie" bazując na melodii piosenki Maryli Rodowicz "Ale to już było".

Z kolei nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach stworzyli własną wersję utworu "Nie płacz, Ewka" Perfectu - "Nie kpij, Anka":

Big Cyc nie jest jedynym zespołem, który jawnie popiera protest - również tacy artyści, jak Dawid Podsiadło czy Majka Jeżowska wspierają nauczycieli.

W tworzeniu protest songów wziął udział także członek grupy Manchester, który poza działalnością w zespole jest również nauczycielem angielskiego w Toruniu. Muzyk przerobił słynny utwór "Lubię Twoje Włosy" na "My Lubimy Pracę w Szkole". 

Do klasyki polskiego rocka sięgnęli również nauczyciele z Wrocławia. Kadra Przedszkola nr 56 "Niezapominajka" zaśpiewała "Jesteśmy razem, nie damy się" w rytm utworu "Piąty Bieg" Budki Suflera.

Piosenka strajkowa nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Połczynie Zdrój otrzymała tytuł "Godność". Melodia utworu to kompozycja Chłopców z Placu Broni "Wolność".

Jednak nie wszyscy nauczyciele przy tworzeniu swoich piosenek inspirują się rockiem, czyli muzyką buntu. Kadra ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie sięgnęła po hit "Despacito", który przerobiła na protest song "Strajkujemy".

Strajk nauczycieli wsparła także Marysia Sadowska, która postanowiła zorganizować koncert poparcia dla nauczycieli. Na wydarzeniu ma pojawić się między innymi Arek Jakubik, Organek, Big Cyc i Natalia Kukulska.

Aleksandra Degórska
Tagi: Big Cyc