11.12.2015 14:05

Besides: „Everything Is” przedstawia całą paletę emocji

Gitarzyści grupy, Piotr Świąder-Kruszyński oraz Paweł Kazimierczak, opowiedzieli nam wszystko o swoim drugim albumie.

Besides: „Everything Is” przedstawia całą paletę emocji
foto: kadr z wideo

Besides przedstawił następcę ciepło przyjętego „We Were So Wrong” 15 października 2015 roku. Płytę wyprodukował Maciej Karbowski znany z zespołów Tides From Nebula oraz Moonglass. Album został wydany nakładem samej grupy oraz agencji Hand2Band. „Everything Is” jest objęty patronatem serwisu Antyradio.pl.

Jako zwycięzcy 8. edycji programu „Must Be The Music”, Besides grał już dla wielkich telewizyjnych widowni. Z promocją nowego albumu powrócił już do klasycznych, mniejszych koncertów. Paweł Kazimierczak opowiedział, jak zespół czuł się wracając do występów klubowych:

"

Ogólnie bardzo lubimy grać klubowe koncerty - to jest to, w czym czujemy się najlepiej. "

Piotr Świąder-Kruszyński potwierdził, że bardzo cieszy się z powrotu do klubów.

"

Super jest wrócić z telewizyjnych imprez do mniejszych koncertów klubowych. To jest nasz świat. Telewizja nas trochę stresuje. To nie ta bajka. "

Zespół był bardzo zadowolony z występu w warszawskim klubie Hydrozagadka, gdzie wystąpił u boku islandzkiego Agent Fresco. Szczególnie, że nowy materiał bardzo dobrze wypada na koncertach - muzycy określili „Everything Is” jako album bardziej nadający się na koncerty. Również oprawa wizualna prezentowana na żywo uległa pewnej modyfikacji, o czym opowiedział Paweł Kazimierczak.

"

Na początku o wiele mocniej współpracowaliśmy z VJ-ką. Teraz idziemy bardziej w połączenie świateł z wizualizacjami. Tam, gdzie są naprawdę dobre warunki - dobry projektor, dobry ekran - mamy specjalne wizualizacje. Bardzo fajnie nam się z nimi gra. Świetnie to wygląda. "

Besides kolejny raz zadbał również o wyjątkową oprawę samego albumu. Choć okładka „Everything Is” może kojarzyć się z płytami „Spirit of Eden” i „Laughing Stock” Talk Talk, Paweł Kazimierczak zaprzeczył, aby stanowiły one inspirację.

"

Projekty graficzne do obu naszych płyty były przygotowywane przez moją żonę, Danusię. Od początku było wiadomo, że ona się nimi zajmie. Za każdym razem było tak, że dostawała materiał do odsłuchania i inspirowała się właśnie tą muzyką. Cała grafika z naszej pierwszej płyty wisi u mnie na ścianie jako obrazy olejne. Co do Talk Talk - raczej nie. Ona chyba nawet nie słyszała tej muzyki. "

Czy telewizyjny sukces i syndrom drugiej płyty przyczyniły się do presji przy pracach nad nowym materiałem? O tym, a także o ogólnej koncepcji na nowy materiał dowiecie się z poniższego wideo.

Utwory na „Everything Is” są spięte wyraźną klamrą: od jasnego i pozytywnego „Of Joy” do mrocznego i posępnego „Of Sorrow”. Jak zespół zaplanował przeprowadzenie słuchacza przez taką paletę nastrojów? Paweł Kazimierczak przyznał, że był to zamierzony mini-koncept, który Besides stara się też ułożyć na koncertach. Piotr Świąder-Kruszyński dodał:

"

Fajnie jest przyjść na koncert i go przeżywać. Na przykład cieszyć się, a nagle odczuć lęk albo smutek. Zawsze myśleliśmy o tym w ten sposób, żeby pojawiała się cała paleta emocji. Już przy pierwszej płycie mieliśmy taki zamysł, aby to emocjonalnie urozmaicać. "

Scena post-rockowa jest pełna zagranicznych wykonawców, którzy wplatają w swoją twórczość elementy własnej narodowości - jak japoński Mono czy islandzki Sigur Rós. Co Polska mogłaby wprowadzić od siebie i czy muzycy Besides mają wrażenie, że rozpopularyzowali post-rocka w Polsce? O tym oraz o wkładzie, jaki miał w nowy album Maciej Karbowski z Tides From Nebula, opowiedzieli nam poniżej.

Zespół nie zwalnia tempa i już ma plany na przyszłość, które najprawdopodobniej wykroczą poza Polskę. Piotr Świąder-Kruszyński zdradził, że Besides planuje pierwsze zagraniczne koncerty w kwietniu 2016.

"

Zdajemy sobie sprawę z tego, że to będzie kolejny raz praca u podstaw. Tak jak w Polsce, gdzie zaczynaliśmy od bardzo małych koncertów. Ale chcemy to robić, bo czemu nie wykorzystać możliwości, jakie mamy w dzisiejszych czasach? Zwłaszcza że nasza muzyka ma potencjał międzynarodowy z racji braku wokalu. "

Co jeszcze na temat swoich przyszłych planów zdradzili nam muzycy Besides? O tym dowiecie się już wkrótce na stronie Antyradio.pl!

Jakub Gańko
Tagi: Wywiady Anty TV Besides