16.10.2017 13:27

Billy Corgan: Kurt ukradł riff ze „Smells Like Teen Spirit” grupie Boston

Gdy wokalista The Smashing Pumpkins pierwszy raz usłyszał kawałek Nirvany to był pewien, że jego początkowe akordy gdzieś już słyszał.

Billy Corgan: Kurt ukradł riff ze „Smells Like Teen Spirit” grupie Boston
foto: Jordan Cameron/materiały prasowe

W wywiadzie udzielonym Billboardowi, Billy Corgan przypomniał historię kiedy pierwszy raz usłyszał utwór otwierający album „Nevermind” Nirvany. W noc 4 lipca 1991 roku puścił mu ją producent albumu Butch Vig.

Frontman miał przyjemność usłyszeć krążek grupy z Seattle na boomboxie jako jedna z pierwszych osób na świecie:

"

Jak tylko słyszę „Smells Like Teen Spirit” to przypomina mi się kiedy pierwszy raz usłyszałem ten kawałek, siedząc nad brzegiem rzeki z Butchem Vigiem. Byłem jedną z pierwszych osób na świecie, które miały okazje usłyszeć ten kawałek z kasety na boomboxie. To był 4. lipca 1991 roku. Butch wrócił dopiero co z Kalifornii i oglądaliśmy jakieś fajerwerki czy inne głupoty, a on w pewnym momencie się spytał: „Chcesz posłuchać nowego albumu Nirvany?”.

Powiedziałem, że pewnie że tak, a on tylko kliknął play na odtwarzaczu i zaczął się album. Jak tylko usłyszałem pierwsze dźwięki to od razu pomyślałem: „Ej co jest? Przecież to jest „More Than a Feeling” Bostonsów! A kilka miesięcy później widzieliśmy Nirvanę jak grała w Tokyo w Japonii i jak tylko mieli zacząć grać „Teen Spirit” to Kurt uderzył akordy do „More Than a Feeling”. Oczywiście publiczność nie wiedziała o co chodzi, ale ja przynajmniej miałem pewność, że nie oszalałem. "

Oczywiście fragment, w którym Nirvana zaczyna grać przebój Boston jest dostępny online:

Oryginału „Smells Like Teen Spirit” chyba nie musimy nikomu przypominać. Utwór można było usłyszeć na koncercie grupy w Polsce. A w gdzie byliście kiedy Nirvana zagrała 30 sierpnia 2017 roku w Sosnowcu?

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News Nirvana The Smashing Pumpkins