21.05.2018 13:07

Billy Corgan (The Smashing Pumpkins): Przez lata byłem obrzucany gó*nem za bycie fanem metalu

Lider Pumpkins z własnego doświadczenia może potwierdzić, że nie jest łatwo być wielbicielem metalu, gdy otaczają cię hipsterzy.

Billy Corgan (The Smashing Pumpkins): Przez lata byłem obrzucany gó*nem za bycie fanem metalu
foto: Zodiac / Splash News/SPLASH NEWS/EAST NEWS

Billy Corgan uważany jest za jednego z najważniejszych muzyków w historii rocka alternatywnego, ale przez całą karierę odcinał się od bycia ikoną indie. Od lat zarzeka się, że wcale nie lubi rockowej alternatywy, a zamiast tego woli posłuchać na przykład metalu.

Metalowe wpływy zawsze były bardzo ważnym elementem jedynego w swoim rodzaju stylu The Smashing Pumpkins. Jego lider okupił jednak oryginalność szykanami ze strony rówieśników, a potem kolegów po fachu. Jako fan heavy metalu spotykał się z niezrozumieniem wielbicieli indie rocka, których dziś nazwalibyśmy hipsterami.

Światełkiem w tunelu, dającym mu siłę była dla Corgana między innymi Metallica. W audycji radiowej Larsa Ulricha „It’s Electric” Billy przyznał:

"

Takie zespoły jak wasz powiedziały mi, że jest inny świat, który jest bardziej związany z moimi osobistymi doświadczeniami  niż z tym, o czym wszyscy mówią.

Nie chodziliśmy do przyjemnej szkoły. Tacy wykonawcy, jak Mercyful Fate, Metallica, Ted Nugent powiedzieli mi: „Czekajcie, jest inny świat niż ten, który mi wszyscy wmawiacie, że w niego wierzę”. Do dnia dzisiejszego jestem zdumiony, jak bardzo nie szanuje się metalu, pomimo tego, że generuje tyle pieniędzy. "

Billy już jako muzyk był krytykowany przez przedstawicieli sceny alternatywnej za swoje uwielbienie dla wykonawców pokroju Metalliki. Uważa ich za snobów, którzy dzielą muzyków na lepszych i gorszych.

"

Przez lata jako fan metalu byłem obrzucany gó*nem. To zakrawa na jakąś dziwną politykę klasową – większość ludzi, którzy krytykują ludzi takich jak my za to, kim jesteśmy, czym jesteśmy lub reprezentujemy, pochodzi z lepszego środowiska.

To nie może przejść przez umysł hipstera. Gdyby usiadł i napisał na kartce, kim chciałby być, z pewnością nie chciałby być Metallice ani Smashing Pumpkins. Te zespoły wyrosły z konfliktu osobowości. Nie jesteśmy głupi. Wiemy, za kogo nas uważacie i wiemy, kim jesteśmy. "

Czy i Wam zdarzyło się cierpieć jakieś szykany za słuchanie metalu?

The Smashing Pumpkins - reaktywacja

Zespół Billy'ego Corgana po 18 latach zebrał się w klasycznym składzie z lat 90. Do Pumpkins dołączyli perkusista Jimmy Chamberlin i gitarzysta James Iha. Grupa zagra trasę koncertową po USA i szykuje się do wydania nowego materiału na EP.

Maciej Koprowicz
Tagi: The Smashing Pumpkins Rock News Billy Corgan