28.11.2018 11:56

Biskup kielecki zakazuje Cohena, The Beatles i Morricone na ślubach i pogrzebach

Biskup opublikował instrukcję dotyczącą muzyki oraz śpiewu liturgicznego i okazuje się, że w kościele po raz kolejny nie ma miejsca chociażby na słynny utwór Leonarda Cohena "Hallelujah".

Leonard Cohen zakazany na ślubach
foto: shutterstock.com

Metalowe śluby to raczej rzadkość, ale niektórzy przedstawiciele kościoła nie są zadowoleni, gdy na mszach wybrzmiewa rozrywkowy repertuar. Podczas ceremonii ślubnej pary młode często wybierają utwory, które z kościołem mają mało wspólnego, ale są szczególnie ważne dla przyszłych małżonków. Również podczas ceremonii pogrzebu rodzina nierzadko wybiera piosenki, które wiążą się z życiem zmarłego.

Nie wszystkim się to podoba - przedstawiciele diecezji tarnowskiej postanowili przygotować listę zakazanych utworów, które nie powinny pojawiać się podczas udzielania sakramentu małżeństwa i na celownik wzięli szczególnie popularny na ślubach utwór Leonarda Cohena "Hallelujah".  Artysta podpadł również przedstawicielom diecezji kieleckiej.

Biskup kielecki zakazał The Beatles i Leonarda Cohena na liturgii

Na stronie diecezji kieleckiej pojawiła się Instrukcja dotycząca muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej, która została podpisana przez biskupa Jan Piotrowski oraz przewodniczącego komisji muzyczno-organistowskiej Ks. Michał Olejarczyk.

W instrukcji wyjaśniono, że z obrzędami chrześcijańskimi zawsze związana była muzyka:

"

Muzyka w liturgii nie jest jej „oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. Może być szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach, w tajemnicy wiary. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących. "

Biskup podkreśla, że na liturgiach nie ma miejsca na muzykę rozrywkową czy filmową:

"

Nie  wolno  w  liturgii  wykonywać  utworów  o  charakterze  świeckim (w  szczególności,  gdy  chodzi  o  Msze  Święte  ze  sprawowaniem  sakramentu
małżeństwa  oraz  podczas  liturgii  pogrzebowej). Muzyka  filmowa,  rozrywkowa, piosenki często pozbawione właściwej treści i formy, nie mogą znaleźć miejsca podczas  Eucharystii.  "

Postanowiono podać również przykłady utworów, które nie powinny w ogóle wybrzmiewać w kościele:

"

Przykładem  utworów  niedopuszczonych  do  wykonywania podczas  liturgii  Mszy  Świętej  są  choćby:  „Hallelujah”  Leonarda  Cohena, „The winner  takes  it  all”  zespołu ABBA, „Pory  roku”  A.  Vivaldiego,  „Marzenie” R. Schumanna, muzyka z filmu „Misja” E. Morriconego, kompozycje zespołu „The Beatles”, itp "

Co więcej biskup zaleca proboszczom oraz organistom uświadamianie wiernych, by oddzielali sprawowanie liturgii od życia codziennego:

"

Piosenki religijne i utwory sakralne  mogą  być  wykorzystywane  podczas  innych  nabożeństw  bądź  spotkań modlitewnych. Nie  można  ich  jednak  wykonywać  podczas  liturgii  sakramentów udzielanych bez Mszy Świętej oraz Obrzędów chrześcijańskiego pogrzebu. "

Gitary elektryczne i perkusja zakazane w polskich kościołach

Pod koniec 2017 roku na 377. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie polscy biskupi podjęli decyzję na temat zasad muzyki liturgicznej w kościołach katolickich w Polsce.

Dostojnicy uchwalili m.in. zakaz wykonywania podczas mszy piosenek religijnych o zbyt świeckim charakterze. Podczas nabożeństw nie ma miejsca na instrumenty kojarzone z muzyką rozrywkową, takie jak gitara elektryczna i perkusja.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Leonard Cohen