Biskup kielecki zakazuje Cohena, The Beatles i Morricone na ślubach i pogrzebach

Aleksandra Degórska
28.11.2018 11:56
Biskup kielecki zakazuje Cohena, The Beatles i Morricone na ślubach i pogrzebach Fot. shutterstock.com

Biskup opublikował instrukcję dotyczącą muzyki oraz śpiewu liturgicznego i okazuje się, że w kościele po raz kolejny nie ma miejsca chociażby na słynny utwór Leonarda Cohena "Hallelujah".

Metalowe śluby to raczej rzadkość, ale niektórzy przedstawiciele kościoła nie są zadowoleni, gdy na mszach wybrzmiewa rozrywkowy repertuar. Podczas ceremonii ślubnej pary młode często wybierają utwory, które z kościołem mają mało wspólnego, ale są szczególnie ważne dla przyszłych małżonków. Również podczas ceremonii pogrzebu rodzina nierzadko wybiera piosenki, które wiążą się z życiem zmarłego.

Nie wszystkim się to podoba - przedstawiciele diecezji tarnowskiej postanowili przygotować listę zakazanych utworów, które nie powinny pojawiać się podczas udzielania sakramentu małżeństwa i na celownik wzięli szczególnie popularny na ślubach utwór Leonarda Cohena "Hallelujah".  Artysta podpadł również przedstawicielom diecezji kieleckiej.

Biskup kielecki zakazał The Beatles i Leonarda Cohena na liturgii

Na stronie diecezji kieleckiej pojawiła się Instrukcja dotycząca muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej, która została podpisana przez biskupa Jan Piotrowski oraz przewodniczącego komisji muzyczno-organistowskiej Ks. Michał Olejarczyk.

W instrukcji wyjaśniono, że z obrzędami chrześcijańskimi zawsze związana była muzyka:

Muzyka w liturgii nie jest jej „oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. Może być szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach, w tajemnicy wiary. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących.

Biskup podkreśla, że na liturgiach nie ma miejsca na muzykę rozrywkową czy filmową:

Nie  wolno  w  liturgii  wykonywać  utworów  o  charakterze  świeckim (w  szczególności,  gdy  chodzi  o  Msze  Święte  ze  sprawowaniem  sakramentu
małżeństwa  oraz  podczas  liturgii  pogrzebowej). Muzyka  filmowa,  rozrywkowa, piosenki często pozbawione właściwej treści i formy, nie mogą znaleźć miejsca podczas  Eucharystii. 

Postanowiono podać również przykłady utworów, które nie powinny w ogóle wybrzmiewać w kościele:

Przykładem  utworów  niedopuszczonych  do  wykonywania podczas  liturgii  Mszy  Świętej  są  choćby:  „Hallelujah”  Leonarda  Cohena, „The winner  takes  it  all”  zespołu ABBA, „Pory  roku”  A.  Vivaldiego,  „Marzenie” R. Schumanna, muzyka z filmu „Misja” E. Morriconego, kompozycje zespołu „The Beatles”, itp

Co więcej biskup zaleca proboszczom oraz organistom uświadamianie wiernych, by oddzielali sprawowanie liturgii od życia codziennego:

Piosenki religijne i utwory sakralne  mogą  być  wykorzystywane  podczas  innych  nabożeństw  bądź  spotkań modlitewnych. Nie  można  ich  jednak  wykonywać  podczas  liturgii  sakramentów udzielanych bez Mszy Świętej oraz Obrzędów chrześcijańskiego pogrzebu.

Gitary elektryczne i perkusja zakazane w polskich kościołach

Pod koniec 2017 roku na 377. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie polscy biskupi podjęli decyzję na temat zasad muzyki liturgicznej w kościołach katolickich w Polsce.

Dostojnicy uchwalili m.in. zakaz wykonywania podczas mszy piosenek religijnych o zbyt świeckim charakterze. Podczas nabożeństw nie ma miejsca na instrumenty kojarzone z muzyką rozrywkową, takie jak gitara elektryczna i perkusja.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.