Björk: Na płytę nagrałam ptaki, które brzmią jak R2-D2 z z „Gwiezdnych wojen”

Maciej Koprowicz
17.11.2017 14:16
Björk: Na płytę nagrałam ptaki, które brzmią jak R2-D2 z z „Gwiezdnych wojen” Fot. materiały prasowe, ProfilesInHistory/Splash /EAST NEWS

Islandzka wokalistka wydaje swój 9. album studyjny, „Utopia”. Fani mogą spodziewać się po nim dźwięków niczym z  odległej galaktyki.

Fani Björk zdążyli się już przyzwyczaić do futurystycznych brzmień na płytach swojej idolki. Artystka rodem z Islandii zawsze idzie przecież o krok przed innymi. Ostatnie dokonania wokalistki w silnym stopniu inspirowane są nowoczesnymi technologiami, co przekładało się nie tylko na muzykę, ale i sposób wydania.

„Biophilia” z 2011 roku była pierwszym w historii albumem muzycznym, wydanym w formie aplikacji mobilnej, dostępnej do pobrania za darmo. Z kolei najnowsza płyta Björk, „Utopia” inspirowana jest w warstwie tekstowej aplikacją randkową Tinder. Co więcej, do jej cyfrowej wersji dołączone będzie 100 sztuk kryptowaluty Audiocoin.

Wokalistka zadbała jednak o to, by technologia nie zdominowała w całości nowej płyty. W ramach kontrastu dla technologicznej otoczki wzbogaciła jej brzmienie o odgłosy… ptaków.

Niektóre z nich nagrywaliśmy w Islandii. Mam chatkę nad jeziorem, mieszka tam parka nurów czarnoszyich [gatunek ptaka wodnego]. Są naprawdę piękne i duże. Musiały znaleźć się na albumie.

Wykorzystałam też winylowy album z muzyką z Wenezueli, nagrany w latach 70 [[Hekura –„Yanomamo Shamanism From Southern Venezuela”]. Są tam odgłosy wenezuelskich ptaków. Ptaki tam brzmią zupełnie inaczej – jak R2D2 albo techno.

R2-D2 to słynny robot (czy poprawniej mówiąc, droid) z sagi George’a Lucasa „Gwiezdne wojny”. Jako jedyny obok C-3PO bohater pojawia się we wszystkich jej filmach. Jego cechą charakterystyczną są piszczące odgłosy. Piip, piiiip!

Ptak-R2D2  nie jedyny interesujący fruwający gość, który zaśpiewał na nowym krążku Islandki. Z innym związana jest tajemnicza, indiańska legenda.

Na początku utworu „The Gate” słychać odgłosy ptaków, które Wenezuelczycy uważają za duchy płodów. Wierzą, że jeśli rodzi się martwy noworodek albo dziecko umiera w bardzo młodym wieku, to jego dusza idzie do dżungli i wydaje takie dźwięki.

Album „Utopia” ukaże się 24 listopada 2017.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.