07.11.2017 15:55

Björk dołącza do nowego albumu „Utopia” kryptowalutę

Islandzka wokalistka eksperymentuje nie tylko z dźwiękami, ale też nowoczesnymi technologiami.

Björk dołącza do nowego albumu „Utopia” kryptowalutę
foto: Rex Features/EAST NEWS

Znakiem rozpoznawczym Björk jest bycie zawsze o krok przed szereg. Do tej pory dotyczyło to przede wszystkim muzyki – Islandka zdobyła sławę ambitnym, często eksperymentalnym i awangardowym popem, który eksplorowała na tak kultowych płytach, jak „Debut”, „Homogenic” czy „Medulla”.

Björk ma duszę innowatorki i rewolucjonistki, co przekłada się nie tylko na jej muzykę. Artystka żywo interesuje się nowoczesnymi technologiami i wykorzystuje je na potrzeby sztuki. Jej album „Biophilia” z 2011 roku był pierwszym w historii albumem muzycznym, wydanym w formie aplikacji mobilnej, dostępnej do pobrania za darmo. Aplikacja zawierała między innymi interaktywne wizualizacje do poszczególnych piosenek.

Teraz Björk wkracza jeszcze dalej w „internety”. 24 listopada 2017 ukaże się jej dziewiąty studyjny album, „Utopia”. Zainspirowany jest możliwościami aplikacji randkowej Tinder i jej wpływem na relacje międzyludzkie, ale to nie jedyne jego powiązanie z wirtualnym światem.

Każdy nabywca płyty otrzyma bowiem 100 sztuk Audiocoinów (1 Audiocoin = ok. 0,19 dolara), czyli sieciowej kryptowaluty.

Audiocoiny to wirtualna waluta, zaprojektowana z myślą o rozliczeniach w przemyśle muzycznym. Jej twórcy mają nadzieję, że z jej pomocą fani będą chętniej płacili za muzykę, a artyści będą mieli większą kontrolę nad zyskami ze swojej twórczości. Kryptowalutę można przechowywać w serwisie aurovine.com lub w lokalnym tzw. portfelu. Tak jak innymi internetowymi walutami, Audiocoinami można handlować na giełdzie BleuTrade.

Björk przy okazji albumu „Utopia” współpracuje z londyńskim łańcuchem bloków Blockpool. Za nową muzykę Islandki będzie można zapłacić nie tylko standardowymi walutami, ale też kryptowalutami, m.in. Bitcoinem.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Bjork Technologia