Björk dołącza do nowego albumu „Utopia” kryptowalutę

Maciej Koprowicz
07.11.2017 15:55
Björk dołącza do nowego albumu „Utopia” kryptowalutę Fot. Rex Features/EAST NEWS

Islandzka wokalistka eksperymentuje nie tylko z dźwiękami, ale też nowoczesnymi technologiami.

Znakiem rozpoznawczym Björk jest bycie zawsze o krok przed szereg. Do tej pory dotyczyło to przede wszystkim muzyki – Islandka zdobyła sławę ambitnym, często eksperymentalnym i awangardowym popem, który eksplorowała na tak kultowych płytach, jak „Debut”, „Homogenic” czy „Medulla”.

Björk ma duszę innowatorki i rewolucjonistki, co przekłada się nie tylko na jej muzykę. Artystka żywo interesuje się nowoczesnymi technologiami i wykorzystuje je na potrzeby sztuki. Jej album „Biophilia” z 2011 roku był pierwszym w historii albumem muzycznym, wydanym w formie aplikacji mobilnej, dostępnej do pobrania za darmo. Aplikacja zawierała między innymi interaktywne wizualizacje do poszczególnych piosenek.

Teraz Björk wkracza jeszcze dalej w „internety”. 24 listopada 2017 ukaże się jej dziewiąty studyjny album, „Utopia”. Zainspirowany jest możliwościami aplikacji randkowej Tinder i jej wpływem na relacje międzyludzkie, ale to nie jedyne jego powiązanie z wirtualnym światem.

Każdy nabywca płyty otrzyma bowiem 100 sztuk Audiocoinów (1 Audiocoin = ok. 0,19 dolara), czyli sieciowej kryptowaluty.

Audiocoiny to wirtualna waluta, zaprojektowana z myślą o rozliczeniach w przemyśle muzycznym. Jej twórcy mają nadzieję, że z jej pomocą fani będą chętniej płacili za muzykę, a artyści będą mieli większą kontrolę nad zyskami ze swojej twórczości. Kryptowalutę można przechowywać w serwisie aurovine.com lub w lokalnym tzw. portfelu. Tak jak innymi internetowymi walutami, Audiocoinami można handlować na giełdzie BleuTrade.

Björk przy okazji albumu „Utopia” współpracuje z londyńskim łańcuchem bloków Blockpool. Za nową muzykę Islandki będzie można zapłacić nie tylko standardowymi walutami, ale też kryptowalutami, m.in. Bitcoinem.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.