12.08.2019 16:59

"Black Album" Metalliki kończy 28 lat. Oto ciekawostki o płycie, których nie znaliście

12 sierpnia 1991 roku grupa Metallica wydała swoją piątą studyjną płytę. Na "Czarnym Albumie" znalazł się największy hit grupy "Nothing Else Matters".

Metallica
foto: Antyradio.pl/Romana Makówka

Dokładnie 28 lat temu fani Metalliki nie mogli uwierzyć, co słyszą włączając nową płytę ulubionej kapeli. Dzisiaj wiemy, że dzięki krążkom takim jak "Black Album" metal pojawił się w mainstreamie, jednak na początku lat 90. mało kto umiał docenić bardziej przystępne brzmienie zaproponowane wówczas przez Metallikę. Nawet najwierniejsi słuchacze ekipy Ulricha i Hetfielda zaczęli palić płyty i kasety swoich ulubieńców. Z okazji kolejnych urodzin wyklętego niemal 30 lat temu albumu Mety, prezentujemy kilka ciekawostek o krążku, o których mogliście nie wiedzieć.

Metallica: "Black Album" kończy 28 lat - ciekawostki

12 sierpnia 1991 roku ukazał się piąty album Metalliki znany pod nazwą "Black Album". Krążek osiągnął ogromny sukces komercyjny i został sprzedany w Stanach Zjednoczonych w liczbie ponad 16 milionów egzemplarzy (stan na rok 2002), dzięki czemu uzyskał status diamentowej płyty. W 2003 roku materiał został umieszczony na 252. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. 

1. Solo gitarowe w "Enter Sandman" zostało po części zainspirowane samplem z albumu Ice-T

 Ice-T to popularny amerykański raper, który użył w jednym ze swoich utworów sampla bazującego na utworze "Magic Man" grupy Heart. Kirk Hammett przyznał w rozmowie z "Guitar World", że po raz pierwszy usłyszał numer właśnie w kawałku artysty. Piosenka bardzo mu się spodobała i zainspirowała go do napisania solo znanego z "Enter Sandman".

2. "Nothing Else Matters" nie powstało z myślą o repertuarze Metalliki

Największy hit Metalliki "Nothing Else Matters" powstała na trasie promującej album "...And Justice For All" w pokoju hotelowym. James Hetfield w jednym z wywiadów opowiedział, że napisał ją dla siebie do szuflady. Utwór opowiada o tęsknocie za bliskimi, która towarzyszyła muzykowi w trasie. Jednak kiedy reszta grupy usłyszała numer, uznała, że jest niesamowity i że trzeba go wykorzystać.

Metallica
Metallica
Przeczytaj także "Don't Tread On Me" Metalliki zanotował 1500% wzrostu liczby odtworzeń po historii z pumą

3. Wokale Jamesa Hetfielda były inspirowane Chrisem Isaakiem

W utworach "The Unforgiven" i "Nothing Else Matters" James Hetfield układając linie wokalne inspirował się wokalistą Chrisem Isaakiem. Frontman Metalliki stanął przed ogromnym wyzwaniem, kiedy musiał zmienić styl śpiewania z typowego thrashmetalowego krzyku na subtelny rockowy wokal. Jego inspiracją podczas nagrywania był Chris Isaak i jego utwór "Wicked Game", który był wielkim hitem na początku lat 90. 

4. Krytykowana okładka "Czarnego Albumu" to pomysł Larsa Ulricha

Prosta, czarna okładka piątego studyjnego albumu Metalliki to reakcja perkusisty zespołu na modę panującą wśród wykonawców metalowych. Ulrich zbuntował się przeciwko przepychowi na okładkach kolegów i postawił na surową grafikę.

Zobacz też: James Hetfield wyjaśnił, dlaczego na "...And Justice for All" nie słychać basu