26.03.2018 11:39

Blaze Bayley: Heavy metal nie jest już najpopularniejszym gatunkiem muzycznym na świecie

Na przestrzeni lat muzyczny biznes mocno się zmienił, ale mimo wszystko Blaze Bayley uwielbia metalowe środowisko i cieszy się, że jest jego częścią. 

Blaze Bayley
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Czy rock umarł? Tak myśli wiele osób, chociażby Gene Simmons z Kiss, jak również Trent Reznor uważa współczesny rock za nudny, bo powinien być bezkompromisowy i pełen ekspresji, a niestety tak teraz nie jest.

Czy sytuacja z metalową sceną wygląda podobnie? W końcu w mainstreamie rządzą inne klimaty muzyczne, a na podium listy Billboardu może dotrzeć jedynie Metallica. Były wokalista Iron Maiden, Blaze Bayley, bacznie obserwuje sytuację i niestety widzi, że heavymetalowy świat ma się gorzej, niż kiedyś:

"

Nie ma nowych dużych heavymetalowych zespołów, nie ma kontraktów na milion funtów. Heavy metal nie jest już najpopularniejszym gatunkiem muzycznym na świecie. To nie lata 80., gdy heavy metal był w telewizji za dnia. "

Czy metal umarł?

Mimo wszystko Bayley zauważa, że taka muzyka nadal istnieje i artyści wciąż lubią sięgać po ten gatunek:

"

Heavy metal nie zanika, gdy stworzysz coś dobrego, ma to niezwykłą siłę, która powoduje, że wychodzisz z siebie - to właśnie lubię najbardziej. Przyznaję, mamy w sobie sporo banałów, jesteśmy pełni tandety. Jednak, gdy robimy to należycie, bierzemy tę tandetę oraz te wszystkie frazesy i mówimy sobie: „Wiecie co? Wykorzystajmy to” - i wtedy właśnie nikt tego nie krytykuje, wszystkim się to podoba. "

Bayley właśnie za to kocha metalową społeczność i liczy, że taka postawa muzyków nigdy się nie zmieni:

"

Istnieją kapele, które mają inteligentne teksty i chcą, żebyś trochę pomyślał słuchając muzyki. Są też zespoły, które wychodzą z założenia: „To wielka impreza, tak się właśnie bawimy, więc jeśli do nas przyjdziesz to dołączysz do tej imprezy”. Myślę, że każdy z nas ma w sobie te różne oblicza i metal jest obszernym pojęciem. Cieszę się, że jestem jego częścią. "

Posłuchajcie, co jeszcze na ten temat powiedział Blaze Bayley:

Blaze Bayley zastąpił Bruce'a Dickinsona w Iron Maiden w 1994 roku.  Było to nie lada zadanie i wokalista wielokrotnie podkreślał, że niesłusznie zwala się na niego winę za odejście Dickinsona. Co więcej uważa również, że jego albumy z Iron Maiden wytrzymają próbę czasu, bo był to początek zupełnie innej ery dla zespołu.

Solową dyskografię Baze'a Bayleya zamyka album „The Redemption Of William Black” - trzecia i ostatnia część trylogii „Infinite Entanglement”.

Iron Maiden - koncerty w Polsce w 2018

Zespół zagra dwa koncerty w naszym kraju. Pierwszy występ Iron Maiden odbędzie się 27 lipca 2018 roku w TAURON Arenie Krakowie. Drugi koncert będzie mieć miejsce również w Krakowie 28 lipca 2018. Bilety od 199 złotych możecie zakupić na ebilet.pl.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Iron Maiden Blaze Bayley