17.11.2016 13:37

Bob Dylan nie odbierze osobiście Nobla

Muzyk po długim milczeniu zaakceptował nagrodę, ale nie pojawi się na ceremonii wręczenia, bowiem ma inne sprawy na głowie.

Bob Dylan nie odbierze osobiście Nobla
foto: AP / Fotolink / East News

W październiku 2016 roku Akademia Szwedzka ogłosiła, że nowym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury stał się Bob Dylan. Ta decyzja spotkała się ze sporą falą krytyki, bowiem artysta stał się pierwszym muzykiem nagrodzonym tym wyróżnieniem.

Bob Dylan ma na swoim koncie naprawdę dużą ilość nagród. Do nagrody Nobla był już nominowany kilkakrotnie, ale dopiero w 2016 roku Akademia doceniła go za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji w obrębie tradycji amerykańskiej muzyki. Po ogłoszeniu informacji odnośnie wygranej Akademia nie mogła skontaktować się z Dylanem, który zwlekał z odpowiedzią, czy przyjmuje nagrodę. Wtedy też pojawiły się plotki, że najwidoczniej nie zamierza pojawić na ceremonii wręczenia nagrody w Sztokholmie 10 grudnia 2016.

Rzeczywiście muzyk nie zamierza odbierać nagrody, o czym poinformował organizatorów w oficjalnym liście:

"

Chciałbym osobiście odebrać nagrodę, ale inne zobowiązania powodują, że niestety nie będę w stanie tego uczynić. "

Jednocześnie Dylan zaznaczył, że czuje się bardzo zaszczycony taką nagrodą. Akademia musi zaakceptować decyzję muzyka, choć osobiście jest nieco zaskoczona takim obrotem sprawy. Jak na razie nie wiadomo kto w jego imieniu odbierze wyróżnienie, więcej informacji ma pojawić się 18 listopada 2016.

Choć Dylan ma już 75 lat to nadal jest czynnym muzykiem, który nie dość, że wydaje kolejne krążki to również koncertuje. Tego samego dnia, gdy ogłoszono przyznanie nagrody Nobla dla Dylana muzyk wystąpił w Las Vegas i po raz pierwszy od 4 lat zagrał na gitarze. Czy w ten sposób postanowił uczcić swoją wygraną?

Co sądzicie o decyzji Boba Dylana?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Bob Dylan