Bob Dylan został laureatem literackiej nagrody Nobla
Aleksandra Degórska
13.10.2016 15:07
Bob Dylan został laureatem literackiej nagrody Nobla Fot. Frank Micelotta / PictureGroup / East News

Artysta uważany jest za rockowego poetę i został wyróżniony nagrodą, która nigdy wcześniej nie trafiła w ręce żadnego muzyka.

Wydawać by się mogło, że Bob Dylan otrzymał już wszelkie możliwe nagrody i zapewne w jego domu na półce nie ma już miejsca na kolejną statuetkę. Tymczasem przez ostatnie 10 lat artysta był kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla. Najczęściej laureatami byli poeci i pisarze anglojęzyczni, choć na liście zwycięzców nie zabrakło również 4 Polaków. 

Akademia Szwedzka podała nazwisko laureata tej nagrody i stał się nim Bob Dylan, który tym samym jest pierwszym muzykiem uhonorowanym literackim Noblem.

Muzyka doceniono ze względu na stworzenie nowej poetyckiej ekspresji w obrębie tradycji amerykańskiej muzyki. Zobaczcie moment ogłoszenia przez Sarę Danius zwycięzcy:

Dylan był w 1970 roku uhonorowany na Princeton University. Natomiast w 2004 roku zdobył on akademicki tytuł honorowy na Uniwersytecie w St Andrews. Dylan ma na swoim koncie również 11 statuetek Grammy. Co więcej w 2008 roku artysta został pierwszym muzykiem, który otrzymał Nagrodę Pulitzera za wpływ na muzykę oraz kulturę. Natomiast w 2011 roku Barack Obama przyznał artyście Medal Wolności.

W sumie Dylan wydał aż 37 płyt, z czego ostatni krążek ukazał się 20 maja 2016 roku i mowa o „Fallen Angels”, na którym znalazły się covery takich twórców, jak m.in. Harold Arlen, Sammy Cahn czy Carolyn Leigh.

Fani Boba Dylana będą migli w najbliższym czasie wzbogacić swoją kolekcję płyt nowym wydawnictwem muzyka. Mowa o boxie „The 1966 Live Recordings” składającym się z 36 płyt z zapisami koncertów w latach 1965-1966, które odbyły się w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Australii.

Posłuchajcie, jednego z tych nagrań:

Jak widać pomimo 75 lat na karku Dylan nadal jest aktywnym muzykiem, który nie przestaje inspirować kolejnych artystów.

Zgadzacie się z decyzją Szwedzkiej Akademii?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.