„Bohemian Rhapsody” na 110-letnich organach

Małgorzata Wierzejewska
22.06.2015 10:49
„Bohemian Rhapsody” na 110-letnich organach Fot. Carl Lender/ CC BY-SA 3.0

Lider Queen, Freddie Mercury, „Bohemian Rhapsody” napisał w 1975 roku. Coverów tego kawałka słyszeliśmy kilka, jednak ten naprawdę robi wrażenie. Posłuchajcie!

A kind of magic! Takie określenie zdecydowanie pasuje do tego, co możemy usłyszeć i zobaczyć na tym wideo. Bohemian Rhapsody Queen zagrane na ponad stuletnich organach po prostu zwala z nóg. I tak, przyznamy się, na początku podeszliśmy do tematu sceptycznie... 

I jak? Mieliśmy rację? „Bohemian Rhapsody” Queen zagrane na takich klawiszach to zupełnie nowe, muzyczne doznanie. Porównajcie to z oryginałem:

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów kultowego zespołu został napisany w 1975 roku. Freddie Mercury nie mógł wtedy przypuszczać, że kawałek nie tylko trafi na pierwsze miejsca większości brytyjskich list przebojów, ale też że po 40. latach nadal będzie jednym z najchętniej granych kawałków zespołu. Bohemian Rhapsody wielokrotnie wygrywała zestawienia na piosenkę wszech czasów. Znalazła się też na 20. miejscu rankingu najlepszych gitarowych solówek według Guitarworld.com. Brian May opowiedział wtedy, jak powstała i jak udało mu się przekonać Freddiego Mercurego do jego wersji:

Tworząc „Bohemian Rhapsody” Freddie Mercury miał wszystko zaplanowane. Wszystko, oprócz gitarowej solówki. Wziąłem więc sprawy w swoje ręce i powiedziałem mu: „Solówka powinna być w tym miejscu. Mam już nawet akordy, których chciałbym użyć”. Kiedy pracowaliśmy nad „Bohemian Rhapsody” tak dobrze poznałem ten numer, że dokładnie wiedziałem, co mam robić. Chciałem, żeby to było coś ekstra, nie tylko echo wokalu.

Na deser jeszcze jedna wersja „Bohemian Rhapsody”. Tym razem kabaretowa. Zobaczcie, dlaczego za ten numer nie powinni sie brać inni artyści ;)

Dajcie znać, jak podoba się Wam organowa wersja „Bohemian Rhapsody” Queen!

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.