28.12.2017 17:32

Bono (U2): Muzyka stała się zbyt dziewczyńska, a rockowi brakuje gniewu młodych

Zdaniem lidera U2, dawną funkcję muzyki rockowej przejął hip-hop.

Bono (U2): Muzyka stała się zbyt dziewczyńska, a rockowi brakuje gniewu młodych
foto: The Canadian Press/AP/FOTOLINK/EAST NEWS

„Rock’n’roll umarł, rock jest martwy, stary” – twierdził w 2001 roku Grabaż z Pidżamy Porno. Dyskusje nad kondycją muzyki rockowej są tak stare, jak ona sama. Ale choć pojawiały się rozmaite muzyczne mody – na syntezatory, na rap, na techno, to rock wciąż się jakoś trzyma. 

Nie da się jednak ukryć, że traci na popularności kosztem rapu i r’n’bwidać to szczególnie w statystykach streamingu, które lepiej odzwierciedlają gusta młodego pokolenia, niż wskaźniki sprzedaży płyt. Sami rockmani też to dostrzegają, a niektórzy nawet uważają, że hip-hop ma do powiedzenia dziś więcej, niż rock. 

Takie jest zdanie choćby Bono z U2. Irlandczyk twierdzi, że gniew i złość, którymi niegdyś kipiał rock, dziś są obecne tylko w rapie. „Billboardowi” mówił:

"

Myślę, że muzyka stała się zbyt dziewczyńska. Są pewne plusy tego stanu rzeczy, ale hip-hop jest w tej chwili jedynym ujściem dla gniewu młodych mężczyzn – co nie jest dobre.

Kiedy miałem 16 lat, miałem w sobie dużo gniewu. Trzeba znaleźć dla niego miejsce i miejsce dla gitar, choćby i z automatem perkusyjnym – to bez znaczenia. Kiedy coś staje się konserwą, wtedy jest już, ku*wa, skończone. Równie dobrze mógłbyś wsadzić to do formaliny.

Koniec końców, czym jest rock’n’roll? W jego sercu jest gniew. Wielki rock’n’roll musi być gniewny. Dlatego właśnie The Who był takim wielkim zespołem. Albo Pearl Jam. Eddie Vedder ma w sobie ten gniew.  "

Czy zatem fani rocka, który się zbytnio „zakonserwował”, mają powody do obaw? Bono niesie nadzieję.

"

Mój syn Eli wierzy, że rock’n’rollowa rewolucja jest tuż za rogiem.  "

Bono rewolucję chce pozostawić młodszym, co nie znaczy, że złożył broń. Wydany 1 grudnia 2017 album „Songs Of Experience”, obok tekstów miłosnych i osobistych zawiera sporo utworów zaangażowanych społecznie i politycznie, nawiązujących do aktualnych wydarzeń, m.in. wojny w Syrii.

Czy hip-hop jest dziś ważniejszy niż rock?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News U2 Bono