Bono komentuje sprawę imigrantów

Robert Skowronski
07.09.2015 13:59
Bono komentuje sprawę imigrantów Fot. gramma / Splash News/East News

Sam Bono, jak i cały zespół U2, nie stroni od udzielania politycznych komentarzy. Wokalista, który oprócz działalności muzycznej jest znany także jako aktywista, przedstawił swoje zdanie na temat uchodźców.

Bono, podczas koncertu w Turynie, wezwał Europę do znalezienia humanitarnego przywódcy zwracając tym samym uwagę na problemy uchodźców. Wokalista mówił ze sceny:

Nie wiemy jaka jest odpowiedź na kryzys związany z imigrantami w Europie i Afryce, ale wiemy, że jeżeli jej nie znajdziemy, to Europa nie będzie już taka sama. Musimy działać razem, żeby znaleźć rozwiązanie. Tak jak mówił Nelson Mandela: „Wszystko wydaje się niemożliwe, dopóki się to nie spełni”.

W czasie koncertu we włoskiej hali Pala Alpitour, Bono odwołał się też do zdjęcia, które w ostatnich dniach obiegło świat. Mowa o fotografii przedstawiającej ciało trzyletniego syryjskiego chłopca Aylana Kurdiego, który utonął wraz ze swoją rodziną podczas próby dotarcia na grecką wyspę Kos. Zwłoki zostały znalezione na tureckim wybrzeżu. Wokalista U2 nawiązując do tego wydarzenia zmienił jeden z wersów „Pride (In the Name Of Love)” i zaśpiewał: „One boy washed up on an empty beach”. Posłuchajcie:

W sprawie uchodźców na łamach prasy wypowiedział się też basista U2, Adam Clayton:

W ostatnich tygodniach w mieszkańcach Europy narosło mnóstwo złości, gdyż nie wiedzą dlaczego ich rządy nie potrafią podjąć właściwych kroków albo przynajmniej poprowadzić dobrze tej sprawy.

Muzyk spytany o to, czy zostanie zorganizowany koncert, którego celem byłoby nagłośnienie problemu i zbiórka pieniędzy na pomoc dla uchodźców, odpowiedział, że jest to drugorzędna sprawa. Uważa on, że ważnym jest teraz wybranie przywódców, którzy będą sobie w stanie poradzić z zaistniałą sytuacją.

Bono, jak i Adam Clayton, mówią o konieczności znalezienia odpowiednich przywódców, o zagubieniu istniejących rządów. Jacy politycy są nam zatem potrzebni? Wokalista U2 nie szczędzi słów pochwały dla Angeli Merkel nazywając ją wręcz „moralnym symbolem dla Europy”:

Niemcy okazali się znacznie bardziej postępowi i otwarci od innych europejskich obywateli. Kilka tygodni temu mówiło się, że Merkel jest zbyt ostra wobec Grecji, teraz kompletnie zmieniła swój wizerunek.

Wokalista uważa, że zdjęcia przedstawiające obywateli Niemiec, którzy witają syryjskie dzieci dając im prezenty w postaci zabawek i ubrań staną się ikoniczne i przejdą do historii.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.