07.09.2018 10:51

Brexit zagrozi brytyjskiemu przemysłowi muzycznemu?

Organizacja reprezentująca brytyjski rynek muzyczny uważa, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nie pozostanie bez wpływu na kondycję muzyki z tego kraju.

Brexit zagrozi brytyjskiemu przemysłowi muzycznemu?
foto: Grant Pollard/Invision/AP/East News

Trudno wyobrazić sobie historię muzyki popularnej bez brytyjskich wykonawców. Relatywnie niewielkie państwo wyeksportowało w świat ogromną liczbę gwiazd estrady, a choć polityczne znaczenie Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich kilku dekad się zmniejszyło, to Wyspiarze nadal rozdają karty w światowej popkulturze. Led Zeppelin,  Queen, David Bowie, Genesis, Sex Pistols,  The Smiths,  Oasis czy oczywiście The Beatles to tylko kilku spośród światowej sławy wykonawców, którzy swoją karierę rozpoczęli na angielskiej ziemi. Czy za sprawą Brexitu tego kalibru gwiazdy przestaną się pojawiać?

British Phonographic Industry (BPI), organizacja reprezentująca interesy przemysłu muzycznego Zjednoczonego Królestwa ostrzegła, że opuszczenie przez nie Unii Europejskiej może zagrozić brytyjskiej muzyce. Z chwilą wyjścia ze wspólnoty Wielka Brytania przestanie być częścią wspólnego rynku i będzie musiała na nowo zbudować relacje gospodarcze z Europą i resztą świata. W oświadczeniu BPI napisano:

"

W obliczu nadchodzącego Brexitu, muzyka może pomóc stać się wizytówką Zjednoczonego Królestwa w sytuacji, w której musimy nawiązać nowe stosunki handlowe. Stanie się tak tylko, jeśli nasz rząd będzie nas wspierał poprzez zagwarantowanie mocnej umowy, umożliwiającej artystom swobodne podróżowanie ze swoją muzyką, ochronę praw do muzyki i zapobiegającej utrudnianiu przewozu fizycznych produktów muzycznych. "

Brexit a muzyka brytyjska

BPI podkreśla, że Brexit nastąpi w momencie wyjątkowej hossy dla brytyjskiego przemysłu muzycznego. Eksport brytyjskiej muzyki w ubiegłym roku był wart 408,4 milionów funtów – to najwyższy wskaźnik od 18 lat, kiedy rozpoczęto rejestrowanie tych wskaźników. Na dobre wyniki brytyjskiego przemysłu muzycznego wpłynęły wielkie sukcesy takich artystów, jak Ed Sheeran, Sam Smith czy Rag’n’Bone Man.

Unia Europejska traktowana jako całość to główny rynek eksportowy dla brytyjskiej muzyki – zyski z jej sprzedaży na kontynencie wzrosły o 29% w porównaniu z 2015. Szczególnym powodzeniem muzyka z Wysp cieszy się we Francji.

Brexit – kiedy nastąpi?

W 2016 Brytyjczycy w referendum poparli wystąpienie swojego kraju z Unii Europejskiej, a rząd Theresy May zdecydował się rozpocząć procedurę opuszczania wspólnoty. Wielka Brytania przestanie być częścią UE 29 marca 2019.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News