04.11.2015 18:01

Bring Me The Horizon zarzuca plagiat Coldplay

Coldplay umieścił plakaty z charakterystycznym motywem, który zapowiada nadchodzący album. Czy pomysł rysunku został ściągnięty od innej kapeli?

Bring Me The Horizon zarzuca plagiat Coldplay
foto: S. Bollmann, CC-BY-SA-3.0; REPORTER/East News

Fani Coldplay zaczęli spekulować, iż tajemnicze afisze oznaczają ukazanie się albumu „A Head Full of Dreams” już 4 grudnia 2015 roku. Zespół potwierdził te plotki udostępniając na swoim profilu na Twitterze kolorowy obraz przecinających się okręgów, który pojawił się wcześniej na plakatach:

Wielbicie zespołu teraz wyczekują nowego wydawnictwa, za to fani Bring Me The Horizon mają mniej powodów do radości. Rysunek bowiem, który znalazł się na afiszach nasuwa skojarzenie z okładką płyty „Sempiternal”, która ukazała się w 2013 roku:

foto: materiały prasowe

Oliver Sykes zawsze mówi to, co myśli i tym razem również nie zahamował się przed oskarżeniem brytyjskiej kapeli. Frontman jest bowiem odpowiedzialny za okładkę „Sempiternal” i zauważył podobieństwo grafik. Swoją dezaprobatę tym faktem ujawnił udostępniając zdjęcie plakatu Coldplay na swoim profilu na Twitterze i komentując, że kapela po prostu ściągnęła pomysł:

Jeden z fanów BMTH nawet żartuje, że teraz ludzie pomyślą, że ma tatuaż Coldplay. Różnica pomiędzy inspiracją a plagiatem jest bardzo płynna, dlatego też trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zespół ściągnął pomysł od Bring Me The Horizon. 

Mówi się, że kopia nigdy nie dorówna oryginałowi, jednak w tym przypadku ciężko powiedzieć, by okładka płyty „Sempiternal” była pierwowzorem. Oba projekty nawiązują bowiem do starożytnego symbolu, nazywanego kwiatem życia, który przedstawia przecinające się okręgi. Na przestrzeni lat pojawiły się różne interpretacje znaku, przy czym najstarszy jego przejaw odnaleziono w Egipcie. Symbol ma już 6000 lat.

Widzicie podobieństwo obu grafik?

Tagi: Rock News Coldplay Bring Me The Horizon