Brodka rapuje utwór Kazika Na Żywo

Maciej Koprowicz
18.07.2017 10:21
Brodka rapuje utwór Kazika Na Żywo Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl, Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Monika Brodka na swoich płytach udowadnia, że jest bardzo osłuchaną artystką i korzysta z najróżniejszych inspiracji. Ale chyba nikt się nie spodziewał, że jest fanką rapcore’owego projektu Kazika Staszewskiego.

Wokalistka obok m.in. Piotra Roguckiego, Organka i Heya jest jedną z gwiazd tegorocznej trasy koncertowej Męskie Granie 2017. Założeniem plenerowych koncertów pod tym szyldem jest wykonywanie przez zaproszonych artystów coverów słynnych utworów, które zmieniły oblicze polskiej muzyki. Brodka, która wystąpiła 15 lipca 2017 we Wrocławiu, zdecydowała się na dość zaskakujący wybór.

Zwyciężczyni „Idola” w 2004, a dziś jedna z najpopularniejszych postaci na rodzimej scenie alternatywnej okazała się fanką twórczości Kazika Staszewskiego. Wybrała utwór z repertuaru jego formacji Kazik Na Żywo, w której obok lidera Kultu występował Robert „Litza” Friedrich. Grupa była pionierem nurtu rapcore w naszym kraju i nazywana była polskim Rage Against The Machine. Jednym z największych przebojów KNŻ był utwór „Tata dilera”. Pochodzi on z wydanej w 1995 płyty „Porozumienie ponad podziałami”. Sam Staszewski uważa „Tatę” za jeden ze swoich „hymnów”, obok „Polski” Kultu i solowego „12 groszy”.

Zobaczcie, jak wypadła Brodka rapująca hit KNŻ:

Działalność Kazika Na Żywo została zawieszona w 2016, po tym jak z uczestnictwa w projekcie wycofał się Litza, koncentrujący się na swojej Luxtorpedzie. Grupa doczekała się czterech płyt studyjnych i dwóch koncertowych. Dyskografię KNŻ zamyka album live „Ostatni koncert w mieście”, który ukazał się w 2016. Z kolei Brodka ma na koncie cztery albumy. Ostatni jak dotąd, „Clashes” z 2016 zdobył Fryderyka w kategorii „Album roku alternatywa”.

Muzycy młodego pokolenia chętnie podejmują się coverów utworów z dorobku gigantów polskiego rocka. Ostatnio Dawid Podsiadło wziął na warsztat piosenkę „Bóg” T.Love, a Skubas i Atanas Valkov przedstawili swoją wersję „Jezu jak się cieszę” Klausa Mitffocha, nagraną na potrzeby filmowego cyklu „Legendy Polskie”.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.