02.01.2018 15:02

Bruce Dickinson: Jesteśmy o krok od nowego Auschwitz

Wokalista Iron Maiden z przerażeniem obserwuje wzrost nastrojów rasistowskich i ksenofobicznych na świecie.

Bruce Dickinson: Jesteśmy o krok od nowego Auschwitz
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, PRZEMEK SWIDERSKI/EAST NEWS

8 grudnia 2017 w trakcie koncertu Iron Maiden w kanadyjskim Vancouver jeden z widzów wykonał kojarzony z faszyzmem i nazizmem gest podniesionej dłoni. Widz został wyproszony z sali, ale zajście było szeroko komentowane w świecie muzyki.

Frontman Iron Maiden, Bruce Dickinson poczuł się szczególnie zbulwersowany incydentem. Zżymał się na ignorancję historyczną i podkreślał, że nazistowskie gesty nie mogą być tolerowane w środowisku rocka i metalu.

Iron Maiden to zespół, który jak mało który zna się na historii. Bruce po feralnym koncercie postanowił powalczyć z brakami w edukacji historycznej w społeczeństwie i w niedawnych wywiadach ostro potępiał nazizm i rasizm. Przy okazji wywiadu dla CBS News wspomniał wizytę jego zespołu w niemieckim obozie koncentracyjnym z II wojny światowej, Auschwitz na terenie Oświęcimia. Iron Maiden zwiedził to miejsce w 1984 roku, przy okazji koncertu we Wrocławiu. Bruce relacjonował:

"

To bardzo upiorne miejsce. Oprowadzał nas po nim Polak, który był tam przez cały czas. Myślałem: „Jak ktoś może to robić? Nie mógłbym tu zostać dłużej niż przez kilka godzin. To mi naprawdę dało do myślenia. Możesz poczuć odór zła tego miejsca.

Myślimy, że jesteśmy ludźmi z XXI wieku, ale tak naprawdę jesteśmy o krok od Auschwitz, nie tylko dla Żydów.

Coś podobnego dzieje się ciągle na świecie, każdego dnia. Myślisz: „W którym momencie zaczęliśmy ewoluować?”. Aż tu nagle dzieje się coś szalonego, jak Las Vegas [1 października 2017 terrorysta zastrzelił na festiwalu country 58 osób], przez co zaczynasz się zastanawiać: „Co jest z tymi ludźmi? Czy każdy z nas mógłby zrobić coś takiego?”. "

Bruce Dickinson obecnie promuje swoją autobiografię „Do czego służy ten przycisk?”, która ukazała się w listopadzie 2017 - na kartach książki również nie zabrakło wspomnień z Oświęcimia. A 27 lipca 2018 Iron Maiden wystąpi w Polsce, w Tauron Arenie Kraków.

Maciej Koprowicz
Tagi: Bruce Dickinson Iron Maiden Rock News