29.12.2017 13:35

Bruce Dickinson: Ludzie płacą szalone pieniądze za buty, a szkoda im na płyty

Wokalista Iron Maiden uważa, że w dobie internetu ludzie oduczyli się płacenia za muzykę.

Bruce Dickinson: Ludzie płacą szalone pieniądze za buty, a szkoda im na płyty
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Nadejście ery internetu całkowicie zmieniło rynek muzyczny i percepcję muzyki. Odkąd ludzie odkryli, że kupowanie płyt i kaset nie jest jedynym sposobem na zdobycie ulubionych piosenek, sprzedaż albumów zaczęła spadać.

Internetowe piractwo było ciężkim ciosem dla przemysłu muzycznego. Kiedy wynalezienie streamingu pozwoliło na legalny dostęp do muzyki w internecie, sytuacja muzyków miała się poprawić. W rzeczywistości wielu z nich kontestuje system streamingu, uważając, że muzycy za mało na nim zarabiają – tak sądzi na przykład Thom Yorke. Gene Simmons twierdzi wręcz, że w dobie internetu zarobki muzyków z nagrań są tak niskie, że w ogóle nie opłaca się nagrywać.

Bruce Dickinson, frontman jednego z największych zespołów świata, Iron Maiden, z pewnością nie musi się martwić o finanse. Ale dostrzega, że młodsi i mniej znani muzycy mają dziś o wiele trudniej, niż kiedyś. Bruce powiedział fińskiej telewizji MTV3:

"

Dla nas wspaniale jest być dziś muzykiem. Ale myślę, że muzycy, który teraz zaczynają mają trudniej. Cały sposób zarabiania na muzyce się zupełnie zmienił. Kiedyś mogłeś napisać piosenkę i dostać za to zapłatę. Teraz tak nie ma...

Bardzo się cieszę, że ludzie płacą za moją książkę, ale ludzie są bardziej przygotowani na płacenie więcej pieniędzy za książkę, niż za album. Myślę, że ludzie naprawdę cenią muzykę, ale internetowi piraci wszystko zepsuli. Złamali więź pomiędzy „Hej, to są pieniądze” a „Ktoś spędził całe życie, robiąc to”. Ludzie płacą głupie pieniądze za parę sneakersów, a nie zapłacą jednej dziesiątej tej kwoty facetowi, który nagrał album, sponsorowany przez sneakersy. To szalone, ale taki jest świat, w którym żyjemy. "

Książka, o której wspomina Bruce, to jego autobiografia „Do czego służy ten przycisk”. Ukazała się w Polsce 22 listopada 2017. A już 27 lipca 2018 Iron Maiden wystąpi w Polsce, w Tauron Arenie Kraków.

Buty sportowe męskie - dla bardziej i mniej wymagających

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Iron Maiden Bruce Dickinson