Byli członkowie Ghosta pozwali Tobiasa Forge'a. Poznaliśmy wynik sprawy

Kamil Kacperski
17.10.2018 15:25
Byli członkowie Ghosta pozwali Tobiasa Forge'a. Poznaliśmy wynik sprawy Fot. MAR/Capital Pictures/EAST NEWS

Według pozwu muzyk pozbawił ich dochodów z koncertów i sprzedanych płyt, a przynajmniej nie wypłacił im tyle, ile uważaliby za sprawiedliwe. Teraz poznaliśmy werdykt sądu.

W kwietniu 2017 roku wyszło na jaw, że byli członkowie zespołu Ghost pozwali lidera formacji, Tobiasa Forge'a. Zgodnie ze złożonym w szwedzkim sądzie w Linköping pozwem, mężczyzna osobiście zarządzał wszystkimi interesami zespołu i nie dopuszczał nikogo innego nawet do takich informacji, jak przychody zespołu, mimo że muzycy mieli podpisaną umowę o współpracy. Według nich, firma Forge'a założona w celu zarządzania interesami Ghosta, zbierała od 2010 roku wszystkie pieniądze, jakie zespół zarabiał na płytach, gadżetach i koncertach. Od tego czasu Papa Emeritus nigdy nie zdradził muzykom, o jakich kwotach mowa i regularnie powtarzał im, że grupa w dalszym ciągu na siebie nie zarabia.

Ex-członkowie grupy domagali się ujawnienia dokładnych szczegółów finansowych za lata 2011-2016 i budżetu, którym dysponowała na dzień 31 grudnia 2016 roku. Planowali też walczyć o 200 tysięcy koron szwedzkich (około 83 tysięcy złotych) odszkodowania.

Teraz, po ponad półtorarocznym procesie, sąd wydał wyrok w sprawie Tobiasa Forge'a. Mężczyzna przekonał sąd, że nigdy nie podpisywał żadnej umowy z innymi członkami zespołu - każdy z nich miał ustaloną stawkę za występy w zespole i właściwie funkcjonowali jako muzycy sesyjni, a nie pełnoprawny zespół. Rozprawy trwały aż 6 dni. W końcu w środę 17 października 2018 roku, sędzia podał werdykt - liczący sobie ponad 100 stron protokół stwierdził, że sprawa zostaje oddalona, a byli członkowie Ghosta są zmuszeni do zapłaty 1,3 miliona koron (ponad 500 tysięcy złotych) za koszty prawne.

Zapadł wyrok w sprawie zespołu Ghost

Forge na początku proponował odszkodowanie w wysokości 2 milionów koron, ale sąd oddalił jego propozycję. Innym wynikiem sprawy jest fakt, że Forge został zmuszony do „zdemaskowania”, co jednak według niego nie zostało przyjęte tak negatywnie, jak się tego spodziewał.

1 czerwca 2018 ukazał się czwarty album Ghosta, zatytułowany „Prequelle”. Promuje go singiel „Rats”. Obecnie Tobias Forge wciela się w postać zwaną Cardinal Copia, która tymczasowo kieruje „Kościołem” Ghosta.

Ghost zagra obok Metalliki w Polsce w 2019

Zespół zaprezentuje materiał z „Prequelle” na żywo w Polsce w sierpniu 2019 – Ghost wystąpi przed Metallicą na Stadionie Narodowym w Warszawie. Koncert odbędzie się 21 sierpnia 2019. Bilety na koncert Metalliki do ogólnej sprzedaży trafiły 28 września 2018 i rozeszły się jak świeże bułeczki.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.