Były wokalista Judas Priest, Tim „Ripper” Owens stwierdził, że Nike to rasistowska firma

Joanna Chojnacka
04.07.2019 12:44
Były wokalista Judas Priest, Tim „Ripper” Owens stwierdził, że Nike to rasistowska firma Fot. kadr z wideo

Na jednym z modeli butów Nike pojawiła się flaga budząca złe skojarzenia. Wokalista Tim Owens uznał, że firma nie powinna wykorzystywać takiego symbolu.

Firma Nike wypuściła specjalną edycję butów Air Max 1 Quick Strike z flagą amerykańską. Jednak zamiast 50 gwiazd, na grafice pojawiło się 13. Przez to flaga umieszczona na butach nawiązywała do symbolu niesłusznie przypisywanego krawcowej Betsy Ross z czasów wojny o niepodległość Ameryki. Flaga wielu osobom kojarzy się z bolesną częścią historii, uciskiem i rasizmem.

Tim "Ripper" Owens uważa, że Nike to rasistowska firma

Niedopatrzenie firmy zauważył futbolista Colin Kaepernick, który skrytykował projekt. Jego zdanie poparł także były wokalista Judas Priest - Tim "Ripper" Owens. Muzyk zauważył w sieci komentarz "Nike nienawidzi Ameryki", na który odpisał:

Masz rację. To rasistowska firma, szkoda. Mają swoje buty robione przez niewolników, za które potem płacimy 200 dolarów. W Nike nie ma równości.

Przeczytaj także

Chociaż historycy nadal nie są pewni związku flagi z ruchami supremacji, Nike przyjęła falę krytyki. Firma uznała, że faktycznie wykorzystany symbol może kogoś urazić i zadeklarowała, że wycofa model z dystrybucji. 

Zobacz też: Rob Halford z Judas Priest podczas konceru wykopał fanowi telefon z rąk 

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.