04.07.2019 12:44

Były wokalista Judas Priest, Tim „Ripper” Owens stwierdził, że Nike to rasistowska firma

Na jednym z modeli butów Nike pojawiła się flaga budząca złe skojarzenia. Wokalista Tim Owens uznał, że firma nie powinna wykorzystywać takiego symbolu.

Tim Ripper Owens
foto: kadr z wideo

Firma Nike wypuściła specjalną edycję butów Air Max 1 Quick Strike z flagą amerykańską. Jednak zamiast 50 gwiazd, na grafice pojawiło się 13. Przez to flaga umieszczona na butach nawiązywała do symbolu niesłusznie przypisywanego krawcowej Betsy Ross z czasów wojny o niepodległość Ameryki. Flaga wielu osobom kojarzy się z bolesną częścią historii, uciskiem i rasizmem.

Tim "Ripper" Owens uważa, że Nike to rasistowska firma

Niedopatrzenie firmy zauważył futbolista Colin Kaepernick, który skrytykował projekt. Jego zdanie poparł także były wokalista Judas Priest - Tim "Ripper" Owens. Muzyk zauważył w sieci komentarz "Nike nienawidzi Ameryki", na który odpisał:

"

Masz rację. To rasistowska firma, szkoda. Mają swoje buty robione przez niewolników, za które potem płacimy 200 dolarów. W Nike nie ma równości. "

Rob Halford
Rob Halford
Przeczytaj także Rob Halford odpowiedział, czy Judas Priest doczeka się filmu podobnego do "Bohemian Rhapsody"

Chociaż historycy nadal nie są pewni związku flagi z ruchami supremacji, Nike przyjęła falę krytyki. Firma uznała, że faktycznie wykorzystany symbol może kogoś urazić i zadeklarowała, że wycofa model z dystrybucji. 

Zobacz też: Rob Halford z Judas Priest podczas konceru wykopał fanowi telefon z rąk 

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Judas Priest