01.12.2016 10:07

CBA bierze pod lupę koncert Stinga w Toruniu

Artysta zagra w 2016 na zamkniętej imprezie w Toruniu. CBA poprosiło Urząd Miasta Toruń o udostępnienie dokumentów dotyczących organizacji tego wydarzenia.

CBA bierze pod lupę koncert Stinga w Toruniu
foto: East News

Sting w ramach promocji płyty „57TH & 9TH” wystąpi w Warszawie 27 marca 2017 roku w hali Torwar. Nim jednak do tego dojdzie artysta pojawi się w Toruniu 8 grudnia 2016 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Koncert zostanie nagrany przez Telewizję Polską i wyemitowany 1 stycznia 2017.

Na to wydarzenie nie można dostać biletów. Sting zażyczył sobie, aby zaproszenia na występ dostały tylko wyjątkowe osoby zamieszkujące Toruń. Jednak bardzo możliwe, że nie obędzie się bez problemów, bowiem sprawą zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Sprawę do CBA zgłosił Arkadiusz Brodziński ze stowarzyszenia Polska Laicka. Miasto Toruń, które obok Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest współorganizatorem imprezy, przeznaczyło w sumie 250 000 złotych na organizację koncertu Stinga, zaś drugie 250 000 dołożył Marszałek Województwa.

Brodziński uważa, że doszło do naruszenia prawa, bowiem publiczne pieniądze zostały przeznaczone na imprezę, która przyniesie zysk prywatnej firmie.

Arkadiusz Brodziński na utworzonym przez siebie wydarzeniu na facebooku Chcemy wyjaśnienia afery z koncertem Stinga w Toruniu tak opisał tę sprawę, którego organizatorem oraz producentem telewizyjnym jest firma SOS MUSIC:

"

Jest to zupełnie prywatne, komercyjne wydarzenie mające na celu nagranie materiału reklamowego artysty Stinga dotyczącego jego nowej płyty. Materiał ten po realizacji ma być pokazany na antenie telewizji publicznej. Artysta Sting ma wykonać 6 utworów, nagranie nie jest biletowane, obejrzeć będą go mogły tylko zaproszone osoby. Jest to wydarzenie, które przyniesie tylko i wyłącznie korzyści (zyski) prywatnym podmiotom, artyście oraz pośrednikom. "

Aktywista zauważa pewne powiązania między osobami zajmującymi się organizacją wydarzenia:

"

Firma SOS Music jest z Torunia i świadczy bardzo dużo usług dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dodatkowo jej współwłaściciel Wojciech Zaguła był wcześniej Przewodniczącym Rady Programowej instytucji Toruń 2016. Marszałek Województwa Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Michał Zalewski postanowili przekazać na organizację tej imprezy po 250 tysięcy złotych z publicznych środków. "

Prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski, w oficjalnym oświadczeniu z 30 listopada 2016 napisał, że CBA będzie miało do wglądu wszelkie dokumenty dotyczące koncertu brytyjskiego artysty:

"

W dniu dzisiejszym do Urzędu Miasta Torunia wpłynęła prośba Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku (Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy) o udostępnienie do wglądu dokumentacji dotyczącej współorganizacji przez Gminę Miasta Toruń działania promocyjnego za pośrednictwem wydarzenia kulturalnego, jakim jest planowana na 8 grudnia br. produkcja telewizyjna z udziałem m.in. Stinga. Wszelkie potrzebne dokumenty i informacje zostaną przekazane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Torunia, który prowadzi tę sprawę. "

Arkadiusz Brodziński chce również ujawnienia listy gości, którzy zostali zaproszeni na to wydarzenie, żeby wykluczyć kolejne naciągnięcie prawa:

"

Ze względu na brak możliwości zakupu biletów na koncert Stinga w Toruniu organizowanego za publiczne pieniądze, my Obywatele Torunia oczekujemy podania pełnej listy osób, które dostąpią zaszczytu bawienia się na tym wydarzeniu. Jeżeli większości z nas wyklucza się możliwość udziału w tym evencie, to oczekujemy ujawnienia nazwisk tych wyjątkowych osób, które zostaną wyróżnione. Mamy nadzieję, że zgodnie z deklaracjami Prezydenta Zaleskiego będą tam naprawdę tylko osoby szczególne czy wyjątkowe, nie budzące kontrowersji i nie powiązane w żaden sposób z lokalnym establishmentem i „elitami” politycznymi. "

Miejmy nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona i koncert odbędzie się bez zbędnych kontrowersji.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Sting