25.10.2019 11:10

Chrześcijanie z Podlasia stworzyli list otwarty przeciwko zespołowi Batushka

W sieci pojawiła się petycja przeciwko działalności grupy Batushka. List otwarty podpisało już kilkaset osób.

Batushka
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

W sieci pojawił się list otwarty skierowany do "Chrześcijan - obywateli i mieszkańców Polski", w którym Adrian Nikołajuk, przewodniczący Forum "Ministerstwo Spraw Podlasia" sprzeciwia się działalności grupy Batushka. Chociaż zespół działa już od 2015 roku, twórca listu podkreśla, że wcześniej muzycy mieli zbyt marginalny wpływ na polską kulturę, aby wszczynać przeciw niemu jakiekolwiek działania.

List otwarty przeciwko zespołowi Batushka

Na stronie secure.avaaz.org czytamy, że petycja powstała ze względu na twórczość Batushki, która bezcześci symbole. gesty, hymnografię oraz tradycję prawosławną. Autorowi listu nie odpowiadają rekwizyty zespołu, ich merch czy teledyski.

"

Należy wspomnieć, że jeden z pierwszych teledysków tej grupy został nagrany potajemnie na Świętej Górze Grabarce, która jest najświętszym sanktuarium polskiego Prawosławia. W swoich klipach wykonawcy występują w stylizacjach imitujących szaty duchownych prawosławnych, na których widnieją symbole i formy otwarcie szydzące z chrześcijańskiej Ortodoksji. Całość dopełniają rekwizyty- mikrofony w kształcie kadzielnic, odwrócone krzyże oraz ikony z wydrapanymi twarzami. "

Batushka
Batushka
Przeczytaj także Batushka z imponującym wynikiem sprzedaży. Zespół pobił nawet Eda Sheerana

Twórca listu podkreśla, że czara goryczy w związku z istnieniem formacji przelała się niedawno.

"

Czarę goryczy przelała promocja bluźnierczego zespołu w białostockim akademickim radiu Akadera, które na swojej stronie podkreśla, że „(…) aktywnie wspiera imprezy kulturalne regionu i miasta, współtworząc pozytywny obrazu Podlasia”, oraz „działa na rzecz rozwoju środowiska lokalnego Podlasia”. Ponadto, retoryka prowadzona przez założycieli (obecnie) dwóch zespołów sugeruje, jakoby przedstawiane przez nich mroczne i satanistyczne praktyki miały swoje źródło w Prawosławiu- co jest bezczelną manipulacją i kłamstwem. "

Adrian Nikołajuk zaapelował do polskich chrześcijan, aby zadeklarowali swój sprzeciw wobec szydzenia z ich symboli religijnych.

"

My, Prawosławni, stanowczo przeciwstawiamy się i potępiamy profanowanie ważnych elementów naszego wyznania. Od początku polskiej państwowości stanowimy nierozłączną i integralną część społeczeństwa Rzeczypospolitej, a każdy atak w polskiej przestrzeni publicznej wymierzony w chrześcijańskie symbole i uniwersalne wartości, jest również ciosem w Prawosławie.

W tych trudnych dla wszystkich Chrześcijan chwilach próby, konieczne jest wspólne działanie w celu ochrony naszych tradycji i świętości. Wyrażamy nadzieję, że pod naszym Listem podpiszą się wszyscy ci, którym bliskie są idee prawdziwej wolności i równości, głoszące szacunek również do „wschodniego płuca” Chrześcijaństwa, jakim jest Prawosławie. "

Okazuje się, że podpisów pod listem z minuty na minutę przybywa. Swój sprzeciw wobec działalności Batushki wyraziło już 637 osób.

Batushka na Castle Party 2020

Kolejna edycja Castle Party odbędzie się w dniach 9-12 lipca 2020 roku. Organizatorzy ogłosili pierwszych wykonawców, którzy pojawią się na imprezie. Na festiwalu zobaczymy między innymi metalową Batushkę z nowym materiałem. Oprócz formacji w Bolkowie pojawi się Artrosis, Black Tundra, Das Moon, Decadent Fun Club, Hocico, Hell:Sector, Inkubus Sukkubus, Kælan Mikla, Kollaps, Krzywdy, Lebanon Hanover, Massive Ego, Nosferatu, Rosk, She Past Away oraz Vlad In Tears. 

Zobacz też: Youtuber stworzył zabawny film, w którym wyjaśnia krok po kroku konflikt w Batushce

Tagi: Rock News Batushka