19.03.2017 11:41

Chuck Berry nie żyje. Miał 90 lat

Jedna z najważniejszych postaci rock'n'rolla odeszła 18 marca 2017 roku. Świat muzyki opłakuje tak wielką stratę...

Chuck Berry nie żyje. Miał 90 lat
foto: AFP / East News

Policja stanu Missouri podała informację o śmierci gitarzysty, którego znaleziono nieprzytomnego 18 marca 2017 o godzinie 12:40 czasu lokalnego w jego domu w pobliżu St. Louis. Podjęto się reanimacji, która niestety nie odniosła skutku.

Chuck Berry urodził się w 1926 roku Saint Louis w Stanach Zjednoczonych i jest uważany za pioniera rock'n'rolla. Jego wpływ na losy muzyki rockowej jest ogromny, a zasługi, jak również przeboje można byłoby wymieniać godzinami. To właśnie on w 1986 roku jako pierwszy dołączył do Rock and Roll Hall of Fame, ma on również na swoim koncie nagrodę Grammy.

Swój pierwszy przebój zatytułowany „Maybellene” stworzył jeszcze w 1955. „Roll Over Beethoven”, „Back in the U.S.A”, „You Never Can Tell”, „Johnny B. Goode”, „Sweet Little Sixteen” - te właśnie hity wpłynęły na takich artystów, jak m.in. Bob Dylan, The Beatles czy Angus Young, który podpatrzył u Berry'ego charakterystyczny kaczy chód na scenie.

Wielu artystów, którzy podziwiali i inspirowali się gitarzystą wyrazili swój żal tak wielką stratą na serwisach społecznościowych. Informacją o śmierci muzyka jest wstrząśnięty m.in. Bruce Springsteen, który uważa Berry'ego za największą osobę praktykującą rocka oraz świetnego rock'n'rollowego autora jaki kiedykolwiek żył.

Jeszcze w 2016 roku Chuck Berry zapowiedział, że wyda album - byłby to pierwszy krążek do 40 lat....

Spoczywaj w pokoju.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News