Co je klawiszowiec Children of Bodom?

Jakub Gańko
18.11.2015 13:40
Co je klawiszowiec Children of Bodom? Fot. kadr z wideo

Finlandia słynie z wódki, metalu i melancholijnego stylu bycia... A jak wygląda fińska kuchnia? Janne Wirman chętnie Wam opowie!

Klawiszowiec Children of Bodom wystąpił w nietypowej dla siebie roli przewodnika po fińskich potrawach. Jeśli jesteście ciekawi, co twórcy „Follow the Reaper” i ich rodacy jedzą na co dzień, oto krótka lekcja w kuchni.

Hernekeitto nazywa się co najmniej jak niemiecki przysmak dla samurajów, w rzeczywistości to jednak... po prostu zwykła grochówka. Muzyk sam opisuje ją jako wyjątkowo tanią potrawę, która cieszy się szczególnym powodzeniem w wojsku.

W przypadku kalakukko sprawa już jest nieco bardziej skomplikowana: z zewnątrz wygląda jak bochen chleba, lecz w środku czekają na nas kawałki ryby. Farsz do tego dużego pieroga można też przygotować z wołowiny lub wieprzowiny. Potrawa przypomina nieco włoskie calzoni, tyle że robi się ją z mąki razowej.

Korvapuusti to fińska wersja kardamonowej bułeczki. Wirman ostrzega, by uważać na kupne przysmaki tego typu - większość z nich „smakuje jak gówno”. O wiele lepiej zaopatrywać się w nie w kawiarniach, które przygotowują je własnoręcznie. Klawiszowiec zajadał się nimi w dzieciństwie.

Muzyk odradza tradycyjne fińskie mämmi, ale największym problemem dla osób spoza skandynawskiego kręgu kulturowego będzie chyba salmiakki. To rodzaj słonej lukrecji, która jest jednym z ulubionych słodyczy Finów - dla przeciętnego Amerykanina jest już jednak niestrawna. Nic dziwnego: wygląda jak asfalt... i smakuje podobnie.

Zobaczcie sami, co Janne Wirman ma do powiedzenia o najpopularniejszych fińskich potrawach:

Ciekawe, czy muzycy Children of Bodom mieli okazję skosztować polskiej kuchni przed koncertem w Krakowie w październiku 2015 roku. Chętnie poznalibyśmy ich zdanie na jej temat - zamiast tego możemy zobaczyć 5 ulubionych riffów Alexiego Laiho.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.