Co o Grecie Van Fleet sądzą Slash, Joe Satriani i Robert Plant?

Aleksandra Degórska
06.12.2018 14:22
Co o Grecie Van Fleet sądzą Slash, Joe Satriani i Robert Plant? Fot. shutterstock.com

Alice Cooper, Jason Bonham, Ted Nugent - te nazwiska są dobrze znane w środowisku muzycznym. Co znani artyści myślą o Grecie Van Fleet, o której sporo się mówi?

Greta Van Fleet wzbudza wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że grupa jest świetna, bo wprowadziła nową energię do rocka, inni natomiast zarzucają jej, że kopiuje Led Zeppelin. Nie ma złotego środka - albo lubi się Gretę Van Fleet, albo się nią pogardza.

Faktem jest jednak to, że kapela narobiła sporo szumu, a jej singiel „Highway Tune” trafił na 1. miejsce listy przebojów US Mainstream Rock. W 2017 roku zespół wydał dwie EP-ki – „Black Smoke Rising” oraz „From The Fires”, przy czym to drugie wydawnictwo dotarło do 36. miejsca listy Billboardu w USA. W końcu Greta Van Fleet wydała swój debiutancki album „Anthem of The Peaceful Army” w 2018 roku.

Zobacz także: 10 ciekawostek o Grecie Van Fleet

Znani muzycy wypowiedzieli się na temat Grety Van Fleet

Co o tym wszystkim myślą wyjadacze rocka? Zdania są podzielone. Robert Plant, do którego często porównywany jest wokalista Grety Van Fleet, wypowiedział się o grupie z pewną dozą życzliwej ironii:

Jest w Detroit zespół o nazwie Greta Van Fleet. Oni brzmią jak „Led Zeppelin I”. Piękny, mały wokalista, nienawidzę go! Pożyczył swój głos od kogoś, kogo znam bardzo dobrze, ale co można na to poradzić? Przynajmniej ma trochę stylu, bo powiedział, że cały jego styl bazuje na Aerosmith.  

O Grecie Van Fleet wypowiedział się również Slash, który trzyma pewien dystans. Chociaż nie do końca podoba mu się brzmienie kapeli, to jednak cieszy się, że istnieją tak młodzi muzycy, którzy grają na instrumentach i nie wyręczają się nowoczesną technologią:

Cieszy mnie, że mogę coś takiego zaobserwować. Wolałbym, żeby kapela tak mocno nie przypominała Led Zeppelin, ale podoba mi się idea, że 4 dzieciaków wchodzi na scenę i po prostu gra używając kilku wzmacniaczy i perkusji. Po prostu grają na swoich instrumentach, nie używają nie wiadomo czego. Jest to bardzo inspirujące -  wiele dzieciaków w podobnej sytuacji ma nadzieję, że może zajść daleko.

Pozytywnie Gretę Van Fleet postrzega również Joe Satriani, a pochwały z jego ust to nie lada wyróżnienie. Podczas wywiady z NJ Arts gitarzysta wyznał:

Słuchałem tej młodej kapeli, Grety Van Fleet, naprawdę podoba mi się bogactwo, które słyszę. Gdy pierwszy raz usłyszałem zespół, wysłałem ich nagrania do moich przyjaciół z liceum. Nadal jesteśmy dobrymi przyjaciółmi i mamy kontakt. Tak właśnie chcieliśmy brzmieć, gdy mieliśmy 15 lat. Chcieliśmy być jak Led Zeppelin, Black Sabbath i The Rolling Stones, ale ci młodzi kolesie są naprawdę dobrzy! Po prostu słychać, że kochają muzykę i kochają grać. Trochę ich słucham.

Również Ted Nugent postanowił wypowiedzieć się na temat Grety Van Fleet i zrobił to oczywiście w swoim stylu stwierdzając, że jest to powiew świeżości w muzyce rockowej:

Nadal kocham to, co tworzy Sammy Hagar, ale to nie jest nic nowego. Kocham klasycznego rocka, uwielbiam Foo Fighters, czekam po prostu na to crescendo podczas solówki gitarowej. Musisz to mieć, wtedy masz orgazm w piosence. (...) Więc zwróciłem uwagę na kapele typu Greta Van Fleet, które grają honky-tonk, boogie-woogie, rock 'n' roll, rhythm-and-blues z dużą dawką szczochów. Bogu dzięki, że są tacy kolesie.

Syn Johna Bonhama, Jason Bonham, jak nikt zna muzyków Led Zeppelin, zresztą sam wykonuje repertuar grupy w ramach swojego tribute bandu. Oczywiście zwrócił uwagę na Gretę Van Fleet i uważa, że kapela może mieć spore kłopoty z powodu tego, że porównuje się ją do Led Zeppelin:

Robert był niesamowity – ciągle jest – ale kiedy był młody, jego głos był o wiele lepszy niż Josha, był po prostu w innej lidze. Josh śpiewa wysoko i kładzie sobie ręce na biodra, ale to nie znaczy, że jest jak Robert. Obawiam się, że cały ten hype, który towarzyszy temu zespołowi, może ich zniszczyć.

Życzę im wszystkiego najlepszego, ale ludzie powinni kochać ich za to, kim są, a nie próbować stale porównywać ich do Zeppelinów, bo w końcu to ich zabije. Albo przynajmniej zrani. Zaufajcie mi. Wiem co mówię. Kiedy grasz na perkusji, a twoim tatusiem był John Bonham, najtrudniej jest uciec od porównań. Życzę im wszystkiego najlepszego, ale osobiście sądzę, że bardziej brzmią jak The Black Crowes, niż Led Zeppelin. 

Alice Cooper natomiast wyznał w jednym z wywiadów, że rock w stylu The Rolling Stones, Guns N' Roses czy Aerosmith nigdy się nie znudzi. Wystarczy zerknąć na Gretę Van Fleet, która po prostu odkurzyła dobrze sprawdzone rozwiązania:

Taki rodzaj muzyki nigdy nie umrze. Jest właśnie taka kapela - spójrz na Gretę Van Fleet, która powiedziała: "Minęło sporo czasu od Led Zeppelin, stańmy się nowym Led Zeppelin". Ludzie są gotowi na nowy Led Zeppelin, gitarowy rock będzie zawsze w czołówce.

Elton John zagrał z grupą Greta Van Fleet

Niektórzy muzycy jednak wolą nic nie mówić i po prostu wspierać młodych muzyków. Zrobił tak Elton John, który zaprosił Gretę Van Fleet do wspólnego wykonania utworu "Saturday Night's Alright for Fighting" podczas Academy Award Party.

A Wy co sądzicie o Grecie Van Fleet?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.