Co wydarzyło się na pierwszym koncercie AC/DC w Wielkiej Brytanii w 1976 roku?

24.04.2019 13:55
Co wydarzyło się na pierwszym koncercie AC/DC w Wielkiej Brytanii w 1976 roku? Fot. CHRIS CAPSTICK/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Dziennikarz Malcolm Dome z "Classic Rock" opowiedział, jak wyglądał pierwszy koncert AC/DC w Wielkiej Brytanii, który odbył się 43 lata temu.

Zanim fani rocka na całym świecie pokochali brzmienie AC/DC i zaczęli wyczekiwać z niecierpliwością ich kolejnych albumów, grupa musiała przejść długą drogę. Po tym, jak zespół zyskał sporą popularność w Australii, muzycy zaryzykowali i udali się do Europy. Swój pierwszy koncert poza krajem kangurów zagrali w Londynie. 

Przeczytaj także

Jak wyglądał pierwszy koncert AC/DC w Wielkiej Brytanii?

23 kwietnia 2019 roku minęły 43 lata od pierwszego koncertu AC/DC w klubie The Red Cow w zachodnim Londynie. Miejsce słynęło z wspierania młodych zespołów, które szukały miejsca na swoje pierwsze występy. Grupa zagrała na tyłach pubu, w małym pomieszczeniu, gdzie mieściło się maksymalnie 250 osób. Jak wspomina Malcolm Dome z magazynu "Classic Rock", który był obecny na koncercie, panował tam ogromny chaos. Ludzie nie chcieli płacić za bilety i wdrapywali się do pubu przez okna.

Był to pierwszy koncert AC/DC poza Australią. I chociaż muzycy mieli już na koncie dwa albumy "High Voltage" i "TNT", które przyniosły im rozpoznawalność w swoim kraju, postanowili postarać się o rozwój kariery także za granicą.

Wytwórnia Atlantic, do której należał wówczas zespół AC/DC zdecydowała, że muzycy muszą zacząć od małego klubu. Organizatorzy koncertu zarezerwowali Red Cow, żeby nie nadszarpnąć za bardzo budżetu.

Zgodnie ze zwyczajem, grupa zagrała dwa sety z krótką przerwą między nimi. Przed pierwszym z nich pod sceną pojawiło się około 30 osób, co było dobrą zapowiedzią koncertu. Wśród publiczności pojawiła się mieszanka punków, studentów i długowłosych metali. Nikt nie wiedział, czego się spodziewać po AC/DC, gdy grupa weszła na scenę. Według opowieści Malcolma Dome'a, Angus natychmiast skupił na sobie uwagę publiki. Był ubrany jak 12-latek, który uciekł ze szkoły. Zespół zagrał zaledwie 7 piosenek, jednak od razu było wiadomo, że to kapela, która nie skończy swojej kariery grając w małych, dusznych pubach.

Po pierwszej części występu Bon Scott zaczął rozmawiać przy barze ze swoimi przyszłymi fanami. Zamówił drinki dla wszystkich, po czym zniknął z dwiema dziewczynami u boku.

Kiedy grupa AC/DC zaczęła grać po przerwie, klub był już pełen. Zespół wyraźnie zyskał dzięki temu pewność siebie i pokazał się publiczności z jeszcze lepszej strony. Pod koniec koncertu okazało się, że Wielka Brytania jednak nie jest tak trudnym do "zdobycia" przez zespół punktem na mapie świata, chociaż lokalna scena muzyczna miała się tam już całkiem nieźle.

Setlista pierwszego koncertu AC/DC w Wielkiej Brytanii:

  1. Live Wire
  2. She's Got Balls
  3. It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)
  4. Soul Stripper
  5. Can I Sit Next to You Girl
  6. The Jack
  7. High Voltage
  8. T.N.T.
  9. Baby, Please Don't Go

Zobacz też: >>AC/DC "z całą pewnością" wróci na trasę z Brianem Johnsonem<<

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.