30.04.2015 18:45

Cobain: Nie tak sobie wyobrażałem teledysk do Smells Like Teen Spirit

Zobaczcie wideo, w którym Kurt Cobain opowiada o powstawaniu teledysków Nirvany. Odpowiada też na pytania o uciążliwe bóle brzucha oraz o Frances Bean Cobain. 

Cobain: Nie tak sobie wyobrażałem teledysk do Smells Like Teen Spirit
Foto: kadr z wideo

MTV udostępniło archiwalny wywiad z Kurtem Cobainem, który został przeprowadzony w 1994 roku. Odbył się niedługo przed samobójstwem muzyka. Jest to pełna wersja rozmowy, która trwa niecałe 40 minut.

Cobain został w nim zapytany m.in. o teledysk do utworu „Smells Like Teen Spirit”. Okazało się, że wokalista Nirvany wyobrażał go sobie zupełnie inaczej. 

"

Koniec końców teledysk mi się podoba, ale muszę przyznać, że w mojej głowie wyglądało to inaczej. Zawsze chcę, żeby efekt mojej pracy odwzorowywał to, co miałem w wyobraźni. Narysowałem Samowi, który reżyserował wideo, jak to ma wyglądać. Kiedy wszedłem na plan zobaczyłem, że to nie to, czego oczekiwałem. To było zbyt nowoczesne. Przypominało mi reklamę aspiryny. "

Kurt miał duży wpływ na ostateczny kształt teledysku. Gdy zobaczył wersję reżysera, natychmiast poleciał do Los Angeles, by przerobić teledysk. 

"

Musiałem zmontować to wideo osobiście. Okazało się, że jest mnóstwo świetnego materiału, który został odrzucony. Cieszę się, że go dodałem, bo bez niego to byłby bardzo słaby teledysk.  "

Cobainowi zdecydowanie bardziej podobało się wideo do „Come As You Are”. Opowiedział, co było w nim jego zamysłem oraz co dodał do nich reżyser.

"

Dla mnie ważne było, żeby znalazło się w nim ujęcie z dzieckiem pod wodą. Chciałem, żeby dominował kolor niebieski i fiolet. Zależało mi też na efekcie spływającej wody. To wszystko wyszło dokładnie tak, jak sobie wyobrażałem. Reżyser wymyślił do tego cały plan, ze schodami i żyrandolem.  "

Zdradził też, że w teledysku do „Lithium” miały pierwotnie wystąpić marionetki! Za najlepszy teledysk Nirvany uważał „Heart Shaped Box”.

Kurt został zapytany także o bóle brzucha, które prześladowały go przez wiele lat. Wspomina, że wywoływały w nim myśli samobójcze. 

"

Od roku czuję się dobrze. Nareszcie dostałem dobre lekarstwo. Wcześniej przez 6 lat bez przerwy odczuwałem ból. Był moment, że nie obchodził mnie zespół ani to, że żyłem. Lekarze zajmujący się żołądkiem w większości nie mają pojęcia o swojej pracy. Nadal nie wiem, co mi jest. Lek, który mi pomógł to nowość. Po prostu wypróbowałem wszystko i ten zadziałał.  "

Odpowiada też na pytania o swoją córkę, Frances Bean Cobain. Mówi, że odkąd został ojcem i jego bóle brzucha ustały, stał się mniej ponury. Dodaje, że nigdy nie był tak szczęśliwy. 

Zobaczcie co jeszcze Cobain powiedział o swoich najsłynniejszych teledyskach, o tym, jak zmagał się z bólem oraz o życiu prywatnym.

MTV opublikowało wywiad w niecały tydzień po premierze dokumentu o Kurcie Cobainie  „Montage of Heck”. Miała ona miejsce 10 kwietnia. Na filmie znalazło się mnóstwo prywatnych materiałów Cobaina. Widzowie mogli między innymi zobaczyć jak Kurt przebrany w sukienke, robi dziwne miny lub usłyszeć jak gra utwór The Beatles.

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Rock News Nirvana Kurt Cobain