02.08.2018 10:38

Coraz mniej Brytyjczyków ściąga nielegalnie muzykę z internetu

W dzisiejszych czasach streaming jest łatwiejszy, niż pobieranie plików z sieci. Nic dziwnego, że piractwo przegrywa z legalnym odtwarzaniem muzyki.

Coraz mniej Brytyjczyków ściąga nielegalnie muzykę z internetu
foto: Shutterstock

Przeprowadzona w Wielkiej Brytanii przez firmę YouGov ankieta wykazała, że coraz mniej mieszkańców tego państwa pobiera nielegalnie pliki z internetu.

Do tego niecnego procederu przyznał się zaledwie co dziesiąty ankietowany. W porównaniu z analogicznym badaniem sprzed 5 lat, oznacza to 18-procentowy spadek liczby pobierających. Nie ma wątpliwości, że będzie ona się dalej zmniejszać – aż 22% pytanych przyznało, że nie spodziewa się, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie to robić nadal.

Nielegalne ściąganie muzyki z internetu na wymarciu w Anglii

Przyczyny tego stanu rzeczy są łatwe do wyjaśnienia – w dobie rozpowszechnionego streamingu, ściąganie plików z internetu przestaje mieć sens. Z zasobów wielu serwisów można korzystać nawet za darmo (na przykład ze Spotify, w wersji z reklamami). Z kolei dzięki smartfonom z dostępem do internetu ulubionych piosenek można słuchać cały czas i nie trzeba już być zdanym na pliki mp3.

Dyrektor YouGov napisał w oświadczeniu prasowym (cytujemy za NME.com):

"

Podczas gdy nielegalne ściąganie plików wciąż jest znaczącym wyzwaniem dla przemysłu muzycznego, wygląda na to, że jest światełko w tunelu. Nasze badanie ujawnia zmianę w zachowaniu. Te osoby, które kiedyś nielegalnie ściągały muzykę, teraz są wabione niskimi kosztami i łatwością używania streamingu.

Krótko mówiąc, wielu z nich nie musi się starać tak jak wcześniej, by dostać muzykę, której chcą. Teraz mają ją na wyciągnięcie ręki. "

Badanie wykazało, że aż 36% Brytyjczyków nielegalnie pobierających muzykę uważa, że staje się to coraz trudniejsze. Niektórzy jednak ciągle uparcie trwają przy piractwie. Główną przyczyną jest polityka udostępniania niektórych albumów wyłącznie w jednym serwisie streamingowym – taką podaje 51% respondentów. Z kolei 44% pytanych przyznaje, że w odmętach internetu mogą znaleźć muzykę, do jakiej nie mogą dotrzeć w inny, legalny sposób.

Czy nadal ściągasz muzykę z internetu?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Internet