04.10.2017 15:56

Corey Taylor, Coldplay i The National zagrali piosenki Toma Petty’ego w hołdzie zmarłemu artyście

Tom Petty, jeden z najsłynniejszych muzyków w historii southern i folk rocka, zmarł 2 października 2017 w wieku 66 lat. Jego śmierć poruszyła wielu rockowych wykonawców.

Corey Taylor, Coldplay i The National zagrali piosenki Toma Petty’ego w hołdzie zmarłemu artyście
foto: Retna/Photoshot/REPORTER

Amerykański wokalista i gitarzysta przez 44 lata kariery działał na rockowej scenie solo, z zespołem The Heartbreakers oraz supergrupą The Traveling Wilburys, w której grał m.in. z Bobem Dylanem i George’em Harrisonem. W swojej muzyce z powodzeniem łączył wpływy southern i folk rocka z brzmieniami nowofalowymi, a nawet punkrockowymi. Dzięki tym szerokim inspiracjom zyskał sobie uznanie wielu wykonawców.

Wyrazy żalu po śmierci Toma Petty’ego złożyło w swoich mediach społecznościowych wielu słynnych muzyków, między innymi członkowie Nickelback, Paul McCartney i Ringo Starr oraz Paul Stanley z Kiss. Niektórzy za najbardziej odpowiednią formę oddania hołdu zmarłemu artyście uznali natomiast wykonanie jego utworu.

Corey Taylor, lider Slipknota i Stone Sour, będąc gościem stacji radiowej WAAF wykonał na żywo akustyczny cover piosenki „You Got Lucky” z albumu grupy Tom Petty & The Heartbreakers, „Long After Dark” z 1982 roku:

Z kolei Coldplay uczcił Toma na swoim koncercie. 3 października 2017 w Portland Brytyjczycy wykonali „Free Fallin’” z solowej płyty Petty’ego, „Full Moon Fever” z 1989 roku. Na scenie dołączył do nich sam Peter Buck, gitarzysta znany z R.E.M.

Natomiast The National oddali hołd zmarłemu artyście, wykonując akustycznie na backstage’u jego piosenkę „Damaged By Love” z solowego krążka z 2006 roku, „Highway Companion”.

Tom Petty zmarł 2 października 2017 roku w wyniku rozległego ataku serca w szpitalu uczelni UCLA w kalifornijskiej Santa Monica. Początkowo spekulowano w Internecie, że pogłoski o jego śmierci nie są prawdziwe i mogą być głupim żartem. Niedomówienia rozwiał wieloletni menedżer artysty, potwierdzając jego zgon.

Maciej Koprowicz
Tagi: Corey Taylor Coldplay The National Tom Petty Rock News