09.05.2016 11:26

Courtney Love reaktywuje Hole?

Czyżby pojawiły się znów szanse na powrót słynnej damskiej grupy w składzie z drugiej połowy lat 90.? Wdowa po Kurcie Cobainie opublikowała na swoim Instagramie intrygujące zdjęcie...

Courtney Love reaktywuje Hole?
foto: kadr z wideo

Reaktywacja Hole to temat, który wraca od wielu lat jak bumerang. W końcu raz już nawet do niego doszło: w 2010 roku ukazała się pod tym szyldem płyta „Nobody's Daughter”, choć tak naprawdę był to w większości materiał przygotowywany wcześniej na następcę fatalnie przyjętego, solowego debiutu Courtney Love, „America's Sweetheart” z 2004 roku.

W składzie grupy, która nagrała ten materiał (i wystąpiła m.in. w Warszawie), nie znalazł się nawet Eric Erlandson, wieloletni kompozytor i gitarzysta Hole, tak że ciężko tu było mówić o jakiejkolwiek prawdziwej reaktywacji. Do tejże miało dojść w 2014 roku, kiedy to Love ogłosiła, że nagrywa nowy materiał wraz z Erlandsonem oraz Melissą Auf Der Maur i Patty Schemel - chwilę potem jednak rozwiała szanse na jakikolwiek powrót takiego składu.

W maju 2016 roku ponownie zamieszała swoim fanom w głowach, publikując takie zdjęcie na swoim Instagramie:

Towarzyskie spotkanie po latach? Trzy rockmanki (choć Eric Erlandson również został oznaczony na zdjęciu) spędziły wspólnie weekend z okazji Dnia Matki. Frances Bean Cobain zdradziła również na swoim Instagramie, że do imprezy dołączył w którymś momencie jej ojciec chrzestny, Michael Stipe (ex-R.E.M.).

Jak zdradza jednak podpis pod zdjęciem, być może panie będą miały również coś nowego do powiedzenia w temacie Hole. Melissa Auf der Maur, basistka grupy w latach 1994-1999 znana również z The Smashing Pumpkins i dwóch solowych płyt, już wcześniej wyrażała chęć wzięcia udziału w inicjatywie, o ile tylko nie pokierują nią względy czysto finansowe.

"

Byłabym przeszczęśliwa, mogąc przygotować niesamowite wydawnictwo archiwalne. Ale to nie oznacza, że miałybyśmy grać setki pie*dolonych festiwali tylko dla kasy. Jeśli mamy gadać o archiwalnych materiałach i naszej cudownej przeszłości, to zamieniam się w słuch. Z dumą pokazałabym to światu i uczciła kilkoma koncertami. Chciałabym po prostu dokończyć to, co zaczęłyśmy. To dla mnie wciąż niedokończona sprawa. "

Zdaniem basistki, Love jest jednak zainteresowana wyłącznie nagrywaniem nowego materiału, a Auf Der Maur nie jest w stanie poświęcić się codziennemu jammowaniu w Los Angeles. Wokalistka przyznawała, że marzy jej się współczesny album z nowoczesnym producentem. Choć potwierdziła, że z dawnymi przyjaciółkami i Erlandsonem łączą ją świetne stosunki, niekoniecznie zakłada ich udział w projekcie.

Ale w końcu to Courtney Love, a jak już doskonale wiemy, ona potrafi zmieniać zdanie co chwila. Oczywiście ciężko traktować drobną wskazówkę z Instagrama jako wiążącą obietnicę, ale jeśli Hole miałby wrócić w dawnym składzie, warunki do tego jak najbardziej są. W końcu w 2012 roku paniom udało się na chwilę wrócić na scenę, by wykonać dwa utwory - czemu nie miałyby dogadać się na dłużej?

Chcielibyście powrotu Hole?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Hole Courtney Love