25.04.2016 12:51

Courtney Love zniechęcała Nirvanę do wydania „Smells Like Teen Spirit”

Gdyby Kurt Cobain posłuchał swojej późniejszej żony, jego zespół mógłby pozostać nikomu nieznaną garażową kapelą. Jak to możliwe?

Courtney Love zniechęcała Nirvanę do wydania „Smells Like Teen Spirit”
foto: Shooting Star / Sipa USA / East News + Bóg Pejnta

Wyobrażacie sobie świat, w którym nie było Nirvany? Znaczy może by i była, ale zachwycaliby się nią wyłącznie najwięksi weterani hipsterstwa? „Nevermind” sprzedałby się w góra kilkunastu tysiącach egzemplarzy - tak jak pierwotnie przewidywała wytwórnia DGC Records - a „Smells Like Teen Spirit” byłby znany zaledwie wybranym? Okazuje się, że gdyby tylko Kurt Cobain był bardziej uległy, mogłoby tak być.

Courtney Love zobaczyła pierwszy raz Kurta w 1989 roku, gdy występował w Portland. Już wtedy zwrócił jej uwagę, choć sama była wtedy jeszcze związana z Billym Corganem z The Smashing Pumpkins. Jak zdradziła w wywiadzie, od początku zniechęcała po kolei wszystkich członków zespołu, by nie wypuszczali „Smells Like Teen Spirit” na singlu promującym „Nevermind”.

"

Alex McLeod, menedżer trasy, uświadomił ich, że są najczęściej zamawianą kapelą w radiu KROQ. A to ja im wcześniej mówiłam - Dave'owi, Kristowi, ale i Kurtowi - żeby nie wypuszczali „Smells Like Teen Spirit”. Wypuśćcie „In Bloom”, to lepszy kawałek! Klnę się Bogiem, wygłosiłam wtedy całą natchnioną tyradę na ten temat. „To lepszy utwór, nie wypuszczajcie „Smells Like Teen Spirit” jako pierwszego!”. "

Choć wokalistka była pod ogromnym wpływem uroku Cobaina, przyznała szczerze, że nie był zbyt rozgarnięty w niuansach ówczesnego show-biznesu i nie doceniał nawet roli, jaką w nim wówczas odgrywała. Wielokrotnie musiała go uświadamiać w wielu kwestiach - ona albo koledzy z zespołu.

"

Oczywiście się myliłam, ale „Smells Like Teen Spirit” miało tyle zamówień w KROQ, a Kurt nawet nie wiedział, co to znaczy. Nie zdawał sobie nawet sprawy, co ja znaczę! Byłam takim scenowcem, a on musiał iść do Dave'a Grohla i pytać, czemu Calvin dzwoni po Courtney Love. A Dave na to: „co ty, nie wiesz, kim jest Courtney Love?!”. Byłam wtedy powszechnie znanym scenowcem. Jeśli szłam z Jennifer Finch z L7 na twój koncert, to miałeś wzięcie. Jeśli Jennifer pokazała ci cycki albo ja rzucałam się na twoją publikę, to twój zespół coś znaczył. Więc bujałyśmy się głównie z Red Hot Chili Peppers. "

Na szczęście mimo braku rozeznania w muzycznych modach i scenowych trendach, Kurt Cobain nie posłuchał zakochanej w nim dziewczyny i nie dopuścił do tego, by „Smells Like Teen Spirit” nie był głównym singlem promującym „Nevermind”. Z perspektywy czasu była to słuszna decyzja: singiel podbił listy przebojów na całym świecie, a nawet uznano go za hit wszech czasów.

Pełny wywiad z Courtney Love obejrzycie poniżej:

Wciąż nie doceniacie wpływu „Smells Like Teen Spirit” na historię muzyki? Wyobraźcie sobie, że nikt nie nagrał tego utworu w wersji na kazoo, nie stworzył coveru na łopacie, a koreańska YouTuberka Luna nie wykonała go na gayageum. Nie było też wielu innych interpretacji tego kawałka, ani „ostatecznego” coveru.

Cieszycie się, że Kurt nie posłuchał w tej kwestii Courtney?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Nirvana Courtney Love