27.11.2015 18:43

Czego się słuchało w 2000 roku?

Pamiętacie, gdzie było Wasze życie w 2000 roku? W tym Wam nie pomożemy, ale przypomnimy przynajmniej, czego wtedy słuchaliście. Oto 15 rockowych i metalowych singli wydanych w 2000 roku, które podbijały listy przebojów całego świata.

Czego się słuchało w 2000 roku?
foto: kadry z wideo

Rok 2000 był tym czasem, kiedy powoli budziliśmy się z dekadenckich nastrojów i godziliśmy ze świadomością, że świat się jeszcze nie kończy. Najostrożniejsi oczekiwali, by odetchnąć z ulgą do 2001 roku, pamiętając, że to dopiero wtedy na dobre rozpocznie się XXI wiek.

Wszystkiemu temu towarzyszył ogrom świetnej muzyki rockowej, która wtedy jeszcze nie miała najmniejszych problemów z popularnością i sprzedażą. Iron Maiden - na nowo z Bruce'em Dickinsonem - wespół z wyrastającymi jak grzyby po deszczu, młodymi zespołami nu metalowi pokroju Linkin Park i Papa Roach kształciły nowe pokolenie rockowych zapaleńców. Może byliście jednymi z nich?

Wsiądźcie razem z nami do wehikułu czasu i przypomnijcie sobie, jak to wtedy było.

1. 3 Doors Down - „Kryptonite”

17 stycznia 2000

To się dopiero nazywa debiut! „Kryptonite” był pierwszym singlem w karierze 3 Doors Down, a już zawędrował na 3. miejsce Billboard Hot 100 i zyskał uwagę rozgłośni radiowych na całym świecie. Ostatecznie mała płytka osiągnęła status potrójnej platyny i do dziś pozostaje jednym ze sztandarowych kawałków grupy. W pamięci fanów zapadł również prześmiewczy teledysk inspirowany komiksami o superbohaterach.

2. Blink 182 - „All The Small Things”

18 stycznia 2000

Gitarzysta Tom DeLonge skomponował drugi singiel z płyty „Enema of the State” z myślą o swojej dziewczynie. Biorąc pod uwagę późniejszy sukces utworu, nie ma co się dziwić, że została jego żoną. Utwór podbił listę Modern Rock Tracks Billboardu, a także 20 innych zestawień na całym świecie. „All The Small Things” miał też charakterystyczny teledysk, w którym muzycy zespołu nabijali się ze święcących wówczas triumfy boysbandów. Klip był nominowany w trzech kategoriach do MTV Video Music Awards - zwyciężył jako Najlepszy teledysk zespołowy.

3. Vader - „Cold Demons”

22 marca 2000

Czwarty studyjny album Vadera był dla zespołu prawdziwym przełomem. Płyta została wydana na wszystkich ważniejszych rynkach świata, zjednując sobie przychylność metalowej braci zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Japonii. Co prawda na singlu wydano utwory „Xeper” i „North”, teledysku doczekał się jednak „Cold Demons”, będący przejawem wojennej pasji Petera.

4. Creed - „With Arms Wide Open”

24 kwietnia 2000

Choć „With Arms Wide Open” był trzecim singlem z „Human Clay”, to dopiero on wspiął się zarówno na szczyt listy Billboard Hot 100, jak i Hot Mainstream Rock Tracks. Najsłynniejsza płyta Creed w dużej mierze zawdzięcza swoją rekordową sprzedaż powyżej 20 mln egzemplarzy właśnie temu utworowi. Singiel został również doceniony nagrodą Grammy w kategorii Najlepsza piosenka rockowa.

5. Iron Maiden - „The Wicker Man”

8 maja 2000

Na tę chwilę wielu fanów Żelaznej Dziewicy czekało z wielkim utęsknieniem. „The Wicker Man” był pierwszym singlem grupy po powrocie Bruce'a Dickinsona i Adriana Smitha. To także pierwsza kompozycja, którą zespół wykonywał po ponownym zejściu. Choć utwór nie zawojował raczej mainstreamowych list przebojów, w świecie rocka i metalu odbił się szerokim echem i utorował sukces albumu „Brave New World”. W Polsce ewenementem było zestawienie 30 ton – lista, lista przebojów. „The Wicker Man” utrzymywał się na jego szczycie przez 3 tygodnie.

6. Red Hot Chili Peppers - „Californication”

20 maja 2000

Płyta z 1999 roku dawała szerokie pole do wyboru potencjalnych singli - wytwórnia wykorzystała ten fakt, wydając ich aż 5 (a licząc z promocyjnym „Parallel Universe” - nawet sześć). Tytułowy utwór zawojował pierwsze miejsca rockowych zestawień Billboardu i do dziś pozostaje jedną z żelaznych pozycji w repertuarze grupy, graną niemal na każdym koncercie. Stylizowany na grę video teledysk z komputerowo generowanymi sylwetkami muzyków ma dziś aż prawie 200 milionów odsłon na YouTubie.

7. Kazik - „Cztery pokoje”

9 czerwca 2000

Pierwszy singiel z „Melassy” Kazika Staszewskiego z udziałem Edyty Bartosiewicz spędził na polskich listach przebojów długie tygodnie, docierając na same szczyty. To do dziś jeden z najczęściej granych przez stacje radiowe utworów lidera Kultu, choćby ze względu na tekst, który celnie opisuje polskie społeczeństwo. Już jego pierwsze słowa trafiają w samo sedno: „Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca nieomal przez siedem miesięcy w roku”.

8. Coldplay - „Yellow”

26 czerwca 2000

Gdy recenzent „Rolling Stone” nazwał ten utwór „ustawiającym całą karierę”, doskonale przewidział dalszy rozwój historii Coldplaya. Wyznanie miłości Chrisa Martina śpiewano na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzięki spotom sieci ABC utwór przedostał się do masowej świadomości. To właśnie ten singiel zmienił wszystko i rozpoczął wędrówkę Coldplaya na same szczyty - po których wędruje zresztą do dziś.

9. Deftones - „Change (In the House of Flies)”

27 czerwca 2000

Pierwszy singiel z „White Pony” to zarazem największy przebój w całej karierze Deftones - dotarł do 3. miejsca zestawienia Modern Rock Tracks Billboardu i 9. na Mainstream Rock Tracks. Teledysk w reżyserii Liz Friedlander przykuwał uwagę grubą, szemraną imprezą, której uczestnicy nosili zwierzęce maski.

10. At the Drive-In - „One Armed Scissor”

7 sierpnia 2000

Zespół, na gruzach którego narodził się potem The Mars Volta, miał w swojej karierze tylko jeden singiel na listach przebojów. Był to właśnie utwór promujący album „Relationship of Command”, który ze swoją nieposkromioną energią zawędrował do 26. miejsca na Billboard Modern Rock Tracks. Singiel cieszył się sporą popularnością w stacjach radiowych, również w Polsce. Tytuł utworu oznacza według muzyków drinka z Red Bulla i wódki.

11. Queens of the Stone Age - „The Lost Art of Keeping a Secret”

7 sierpnia 2000

Zanim kapela Josha Homme'a wypuściła przebojowe „Songs for the Deaf”, to właśnie pierwszy singiel z „Rated R” uchodził za jej największy hit. Oprócz sukcesów na listach przebojów, utwór został wykorzystany w licznych filmach, serialach i grach komputerowych, że wspomnimy tylko „As w rękawie 2: Bal zabójców”, „Bez skazy” i „Gran Turismo 5”.

12. Papa Roach - „Last Resort”

18 września 2000

To kolejny przypadek z 2000 roku, kiedy pierwszy singiel w karierze zespołu zaskarbił mu od razu przychylność mas. „Last Resort” cieszył się ogromnym powodzeniem na całym świecie - zdaje się, że idealnie trafił w swój czas i odpowiadał na potrzeby zagubionych nastolatków, które odnajdywały się w wersach: „Pociąłem swe życie na kawałki / To mój ostatni ratunek”. Utwór pojawił się na wielu ścieżkach dźwiękowych, m.in. do filmów „Dracula 2000” i „Dzień próby” oraz w serialu „Tajemnice Smallville”.

13. Linkin Park - „One Step Closer”

28 września 2000

I jeszcze jeden utwór w naszym zestawieniu, od którego wszystko się zaczęło. W tym przypadku dla Linkin Park i ich debiutanckiego krążka „Hybrid Theory”. Choć nie był to największy przebój tej płyty, pomógł jej zadebiutować na 16. miejscu listy Billboard 200. Po wsparciu pozostałych trzech singli z 2001 roku, krążek osiągnął sprzedaż ponad 27 mln egzemplarzy na całym świecie. A kawałek kojarzy chyba każdy.

14. U2 - „Beautiful Day”

9 października 2000

Po eksperymentalnych latach dziewięćdziesiątych U2 wrócił do bardziej konwencjonalnych brzmień. Sądząc po reakcjach fanów (złota płyta w USA, platynowa w Brazylii) i krytyków (3 nagrody Grammy, w tym dla Piosenki roku), wszyscy tylko na to czekali. Sam Bono powiedział, że singiel opowiada o człowieku, który stracił wszystko, lecz wciąż jest w stanie cieszyć się tym, co ma. Nie dziwota, że tak pozytywny kawałek stał się jednym z największych hitów w całej karierze grupy.

15. Limp Bizkit - „Rollin' (Air Raid Vehicle)”

10 października 2000

Jako singiel przygotowujący grunt bezpośrednio pod premierę albumu, „Rollin'” poradził sobie koncertowo - „Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water” rozszedł się w pierwszym tygodniu w ponad milionie egzemplarzy. Pobił tym samym ówczesny rekord najszybciej sprzedającego się albumu rockowego należący do Pearl Jam. Teledysk zrealizowany do singla został nakręcony na szczycie jednej z wież World Trade Center - zespół otrzymał list z podziękowaniami od władz kompleksu na dzień przed zamachami terrorystycznymi z 11 września.

Oczywiście to nie wszystkie rockowe przeboje, które święciły triumfy na listach przebojów w 2000 roku.

Jakie single Wam jeszcze utkwiły w pamięci?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele