19.04.2018 16:48

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w kwietniu 1998

Jak co miesiąc, cofamy się w czasie o dokładnie dwie dekady i sprawdzamy, jakie utwory królowały wtedy na listach.

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w kwietniu 1998
foto: kadry z wideo

Pamiętacie, co robiliście w 1998 roku? Części z Was nie było jeszcze na świecie, część bawiła się klockami albo błogo leżakowała w przedszkolu, ale z pewnością wielu z Was słuchało już wtedy muzyki.

W naszym cyklu zapraszamy Was na wyjątkową przejażdżkę wehikułem czasu. Udajemy się w przeszłość odległą o równo 20 lat by sprawdzić, jakiej muzyki się wtedy słuchało. Wskaźnik ustawiamy na kwiecień 1998 – startujemy!

Jakie utwory rządziły zatem wówczas na listach przebojów? Ciekawe, że sytuacja wyglądała podobnie, jak dziś – w mainstreamowych zestawieniach królowali wykonawcy pop i raperzy. Byli wśród nich między innymi Madonna, Sash!, Robbie Williams, All Saints, Busta Rhymes, Run-DMC… Co nie znaczy, że w 1998 roku nie grało się dobrego rocka i metalu!

Rockowe i metalowe utwory z 1998 roku

Przypominamy 10 utworów, których fani rocka słuchali dokładnie dwie dekady temu. Pamiętacie wszystkie te kawałki?

W poprzednich miesiącach sprawdziliśmy, co działo się w świecie muzyki w styczniu, w lutym i w marcu 1998 roku. Kolejna muzyczna podróż w czasie już za miesiąc!

Goo Goo Dolls – „Iris”

10 kwietnia 1998 na ekrany kin wszedł film Wima Wendersa, „Miasto Aniołów” z Nicolasem Cagem i Meg Ryan. Odniósł spory sukces, ale dziś jest pamiętany przede wszystkim za sprawą promującej go piosenki. „Iris” to największy przebój w karierze Goo Goo Dolls i jedna z najpopularniejszych rockowych piosenek, jakie ukazały się w 1998 roku.

Van Halen – „Without You”

Album „Van Halen III” to dziwna pozycja w dyskografii zespołu, bo jedyna z Garym Cherone z Extreme w roli wokalisty. Na dłuższą metę współpraca Garego z Van Halen nie okazała się sukcesem, ale i tak udało się wylansować im kilka przebojów. Utwór „Without You” rządził na rockowych listach w USA w kwietniu 1998.

Garbage – „Push It”

Wydany 20 kwietnia 1998 singiel pilotował „Version 2.0”, drugi album zespołu Garbage. Specjalnością grupy był nie tylko bardzo nowoczesny jak na owe czasy i świetnie wyprodukowany alternatywny rock, ale też niebanalne teledyski. Dziwaczny, surrealistyczny klip do „Push It” to jeden z najbardziej pamiętnych.

Tori Amos – „Spark”

Jeden z najsłynniejszych utworów Tori Amos ukazał się na singlu 20 kwietnia 1998. Był pierwszym utworem zapowiadającym album „From The Choirgirl Hotel”, który trafił do sklepów 5 maja tego roku.

Soulfly feat. Fred Durst & DJ Lethal – „Bleed”

Metalowym wydarzeniem kwietnia 1998 była premiera debiutanckiego albumu Soulfly, czyli nowego zespołu Maxa Cavalery. Eks-frontman Sepultury w swoim nowym projekcie zbliżył się brzmieniowo do nu metalu, w czym pomógł między innymi gościnny udział muzyków Limp Bizkit, Freda Dursta i DJ-a Lethala. Płyta „Soulfly” ukazała się 21 kwietnia 1998.

Massive Attack – „Teardrop”

Zespół Massive Attack zasłynął jako czołowy wykonawca trip-hopu, ale lubił współpracować z muzykami znanymi ze sceny rockowej. 27 kwietnia 1998 na singlu ukazał się utwór, który okazał się największym przebojem w karierze zespołu. W sukcesie „Teardrop” pomógł niesamowity animowany teledysk, przedstawiający płód w brzuchu matki, ale też partia wokalna w wykonaniu Elizabeth Fraser, byłej wokalistki Cocteau Twins.

Days Of The New – „Shelf In The Room”

Pod koniec lat 90. XX wieku pamięć o grunge’owej rewolucji wciąż była żywa, a duchowe dzieci Kurta Cobaina i Eddiego Veddera wciąż krążyły po listach przebojów. Days Of The New to jedna z wielu kapel, która wypłynęła na fali post-grunge’u.

Everclear – „I Will Buy You A New Life”

Nazwa tej grupy pewnie niewiele mówi Czytelnikom, których w 1998 roku nie było jeszcze na świecie, ale ci, którzy pamiętają tamte czasy, na pewno kojarzą Everclear. Zespół z Portland także zaliczano do post-grunge’u, ale prezentował jego najbardziej „radiową” odmianę. Singiel „I Will Buy You A New Life” ukazał się jeszcze w 1997 roku, ale na listach najlepsze wyniki notował dokładnie 20 lat temu.

The Kenny Wayne Shepherd Band – „Blue On Black”

Kenny Wayne Shepherd to jeden z najważniejszych gitarzystów bluesrockowych lat 90. Utwór z albumu „Trouble Is…” z 1997 dominował na rockowej liście „Billboardu” w kwietniu 1998 – spędził trzy tygodnie na szczycie.

Acid Drinkers – „Proud Mary”

Kwasożłopy, jak wiadomo, słyną z niebanalnych przeróbek. Na albumie „High Proof Cosmic Milk” z marca 2018 znalazła się ich interpretacja słynnego utworu Creedence Clearwater Revival, z tym, że wzbogacona o riff z „Roots Bloody Roots” Sepultury. W kwietniu 1998 utwór można było usłyszeć m.in. na telewizyjnej „30 ton - lista, lista przebojów”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele