16.08.2018 17:37

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w sierpniu 1998

Jak co miesiąc, cofamy się w przeszłość o 20 lat i sprawdzamy, co jakie rockowe utwory pojawiały się na listach przebojów dokładnie dwie dekady temu.

Czego słuchało się 20 lat temu? Rockowe utwory, które były przebojami w sierpniu 1998
foto: kadry z wideo

Pamiętacie, co robiliście w sierpniu 1998? Z pewnością wielu z Was cieszyło się wówczas wakacjami i odpoczywało od szkolnych obowiązków. A jak wakacje i lato, to i letnie przeboje.

Latem ‘98 z głośników radioodbiorników dobiegały między innymi tak niezapomniane utwory, jak „Zakręcona” Reni Jusis, „Siedzę i myślę” Beaty Kozidrak, „Ameno” Ery czy „How Much Is The Fish” Scootera. Nas oczywiście interesowały jednak kawałki rockowe i metalowe, a dwie dekady temu nie brakowało interesujących nowości. Część przeszła do klasyki, a część okazała się tylko chwilową sensacją, ale i tak warto je sobie odświeżyć.

Rockowe utwory z sierpnia 1998

Przypominamy piosenki, których fani rocka słuchali dokładnie 20 lat temu. Pamiętacie je wszystkie?

W poprzednich miesiącach sprawdziliśmy, co działo się w świecie muzyki w styczniulutymmarcukwietniumaju i czerwcu i lipcu 1998 roku. Następna muzyczna podróż w czasie już za miesiąc!

Kult - „Gdy nie ma dzieci”

Niekwestionowany przebój lata 1998 roku w Polsce. Popularność tej piosenki wykroczyła daleko poza krąg fanów Kazika Staszewskiego – słyszał ją chyba każdy, kto chociaż trochę interesuje się polską muzyką, tym bardziej, że trafiła nawet do repertuaru… zespołów weselnych. Najbardziej rozpoznawalny przebój Kultu ukazał się na singlu 15 sierpnia 1998.

Korn - „Got The Life”

Z kolei na świecie sierpień 1998 zdecydowanie należał do zespołu Korn. 18 sierpnia 1998 ukazał się trzeci album studyjny numetalowców, „Follow The Leader”, który był największym rynkowym sukcesem w karierze Jonathana Davisa i spółki. „Got The Life” dopiero w listopadzie oficjalnie został wydany jako singiel, ale na listach przebojów pojawił się już w interesującym nas miesiącu.

Apocalyptica - „Nothing Else Matters”

Cover najsłynniejszego przeboju Metalliki zapowiadał drugi studyjny album fińskich metalowych wiolonczelistów, „Inquisition Symphony”, który ukazał się 22 września 1998. Interpretacja „Nothing Else Matters” zyskała Apocalyptice duże grono fanów w Polsce, a zespół do dziś cieszy się u nas wielką popularnością.

Placebo - „Pure Morning”

Do faworytów polskiej publiczności po latach wciąż należy także brytyjskie trio Placebo. „Pure Morning”, pierwszy singiel z albumu „Without You I’m Nothing” to w karierze zespołu utwór przełomowy – to za jego sprawą Brian Molko i spółka po raz pierwszy pojawili się na listach przebojów w wielu krajach, m.in. USA, Australii, Holandii i Nowej Zelandii. Jest też najwyżej notowanym utworem zespołu na liście singli w rodzinnej Wielkiej Brytanii – powtórzył rok wcześniejszy sukces „Nancy Boy”, docierając do 4. pozycji. Singiel ukazał się 22 sierpnia 1998.

Manic Street Preachers - „If You Tolerate This, Your Children Will Be Next”

Ten zainspirowany wojną domową w Hiszpanii utwór ukazał się na singlu 24 sierpnia 1998 i natychmiast stał się wielkim przebojem w Wielkiej Brytanii – zadebiutował na pierwszym miejscu UK Singles Chart. Cieszył się również dużą popularnością w Polsce.

Pearl Jam - „Do The Evolution”

Ten utwór nie odnotował może wielkiego sukcesu na listach, ale towarzyszący mu wideoklip to jeden z najsłynniejszych teledysków lat 90. Animowany, z komiksową kreską typową dla tej dekady (mocno kojarzącą się chociażby z serialem „Batman”) w alegoryczny sposób przedstawiał obecność Śmierci (uosabianej przez kobietę) we wszystkich etapach rozwoju ludzkości. Klip zadebiutował na antenie MTV 24 sierpnia 1998.

Marilyn Manson - „The Dope Show”

Trzeci studyjny album Mansona zapowiadał się na jedno z największych rockowych wydarzeń roku i rzeczywiście, należy do najlepszych płyt, jakie ukazały się w 1998 roku. „Mechanical Animals” ukazał się 15 września 1998, ale już w sierpniu zamieszanie robił pierwszy singiel z krążka, „The Dope Show”.

Barenaked Ladies - „One Week”

Dziś ten zespół znany jest głównie z motywu przewodniego serialu „Teoria wielkiego podrywu”, ale swoje pięć minut miał dokładnie 20 lat temu – ich największy hit „One Week” trafił na pierwsze miejsce listy Alternative Songs „Billboardu”.

Eve 6 - „Inside Out”

Rzut oka na listy przebojów sprzed wielu lat pozwala przypomnieć sobie mocno już zapomniane kapele, które wtedy były gwiazdami pierwszej wielkości – nawet jeśli rozbłysły tylko na chwilę. Należy do nich zespół Eve 6, którego „Inside Out” rządził na alternatywnej liście w sierpniu 1998. Czy ktoś z Was jeszcze ich pamięta?

Maanam - „Puerto Rico”

Jedna z najbardziej znanych piosenek z późnego okresu działalności Maanamu. Utwór zapowiadał dziewiąty album zespołu Kory i Marka Jackowskich, „Klucz”, który miał premierę 28 września 1998.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Korn Kult