Czego zabroniono zagrać Megadeth w Chinach?
Aleksandra Degórska
12.10.2015 17:31
Czego zabroniono zagrać Megadeth w Chinach? Fot. Romana Makówka/antyradio.pl

Podczas koncertu zespołu w Pekinie zabrakło niektórych hitów zespołu. Co było tego powodem?

Plotka głosi, że chińskie władze ocenzurowały setlistę Megadeth podczas koncertu w Pekinie 6 października 2015 roku, przez co koncert trwał tylko godzinę. Kawałki „Skin O’ My Teeth”, „Dawn Patrol”, „Poison Was the Cure” oraz cover z repertuaru Thin Lizzy „Cold Sweat” wykonano w wersjach instrumentalnych. Podczas tego koncertu zabrakło kontrowersyjnego kawałka „Holy Wars…The Punishment Due” oraz „Angry Again”. Natomiast nowego perkusistę Chrisa Adlera zastąpił Tony Laureano, który jest technicznym Megadeth od 2011 roku. Muzyk grał z takimi zespołami, jak Dimmu Borgir, Nile, Angelcorpse czy All That Remains.

Posłuchajcie, jak numer „Skin O’ My Teeth” zabrzmiał instrumentalnie:

W momencie, gdy jeden z australijskich fanów zauważył brak podczas koncertu w Pekinie „Holy Wars…The Punishment Due”, zapytał za pośrednictwem Twittera Dave’a Mustaine’a, czy ten utwór wróci do setlisty podczas występu w Melbourne. Muzyk odpowiedział, iż grupa musiała respektować prawo dotyczące religii oraz polityki, przez co repertuar był zmieniony. Jednak już w czasie kolejnego koncertu w Tokio Megadeth zagra pełny set.

W Szanghaju zespół wykonał wszystkie kawałki w oryginalnych wersjach z wokalem, jednak „Holy Wars…The Punishment Due nadal nie pokazało się w setliście.  

Utrudnienia w koncertowaniu w Chinach wiążą się z tym, iż władze wymagają od firm organizujących występy przedstawienia odpowiednio wcześniej setlisty. Tym sposobem chcą zapobiec podobnym incydentom, jak ten z 2008 roku, gdy Bjork podczas koncertu w Szanghaju poruszyła sprawę wolności Tybetu. Również Metallica musiała w 2013 roku przysłać teksty wszystkich swoich utworów do chińskich władz po to, by dostać pozwolenie na pojawienie się w kraju.

Kirk Hammett opowiada:

Zobaczyli oni wywrotny tekst do „Master Of Puppets” i zabronili nam go grać. Jest to trochę przerażające.

Pomimo takiej kontroli, Metallica nigdy nie brała pod uwagę, żeby odwołać koncerty w Chinach. Muzycy wyszli z tej trudnej sytuacji po prostu wykonując zakazane utwory w wersjach instrumentalnych. 

Megadeth obecnie ma w planach wydanie następcy albumu z 2013 roku „Super Collider”, który ukaże się 22 stycznia 2016 roku i będzie nosić tytuł „Dystopia”. Pierwszy kawałek z tego wydawnictwa to „Fatal Illusion”.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.