Czesław Niemen w archiwalnym materiale fińskiej telewizji
Jakub Gańko
10.02.2016 14:23
Czesław Niemen w archiwalnym materiale fińskiej telewizji Fot. kadr z wideo

Z niezbadanych czeluści internetu wypłynęło rzadkie nagranie z krótkim wywiadem i nieznanym utworem wokalisty ze Starych Wasiliszek.

Czesław Niemen był jedną z największych gwiazd polskiej muzyki lat 60. i 70. Jego zagraniczne występy cieszyły się dużym zainteresowaniem, wydawano tam też jego płyty. Muzyk kilkukrotnie zawitał m.in. do Finlandii, gdzie zagrał na festiwalu Polar Rock w Saarijarvi i wystąpił w trakcie Dni Kultury Polskiej w Helsinkach.

W związku z tym ostatnim wydarzeniem fińska telewizja zarejestrowała specjalny materiał, który mamy okazję teraz oglądać. To szczególnie interesujące wykopalisko ukazuje Niemena w jego złotym okresie, ale przykuwa uwagę również z przynajmniej kilku innych względów.

W pierwszych dwóch minutach możemy usłyszeć fragmenty nieznanej kompozycji. To klimatyczny, moogowy pejzaż, który w sam raz pasowałby do widoku śnieżnej Finlandii. Równie ciekawy jest krótki wywiad, który widzimy w dalszej części. Już w pierwszej chwili uwagę zwracają umiejętności Niemena w posługiwaniu się językiem angielskim.

Prezenter spytał go m.in. o to, czy ciężko mu było osiągnąć status międzynarodowej gwiazdy, wywodząc się z socjalistycznego kraju. Wokalista potwierdził, że faktycznie nastręczyło to pewnych problemów.

Próbowałem już kilka razy, ale nie mamy tak bliskiego kontaktu z zagranicznym show-biznesem. Ale teraz sytuacja się powoli zmienia na lepsze. Prawdopodobnie dlatego udało mi się pojechać do Stanów Zjednoczonych. Szef Columbii wyznał mi, że to pierwszy raz, kiedy zaprosili kogokolwiek z Europy. Nawet dla mnie to bardzo zabawne.

Dziennikarz musiał być w znacznym stopniu zaznajomiony z twórczością Czesława Niemena, ponieważ wiedział, że rok wcześniej w Polsce rozpadł się jego zespół. Wokalista miał okazję przybliżyć plany związane z tym wydarzeniem.

Pozostali muzycy grali wcześniej beze mnie. Prawdopodobnie po tym, jak nagraliśmy razem dwa albumy, dadzą radę sami osiągnąć sukces. Ja z kolei pewnie założę nowy zespół, może w Stanach Zjednoczonych, złożony z amerykańskich muzyków. Albo wprowadzę do składu kogoś z Polski. Ale jeszcze nie wiem.

Muzyk został też zapytany o różnice między poprzednim zespołem - który również grał wcześniej w Finlandii - a składem, z którym Niemen pojawił się na Dniach Kultury Polskiej w 1974 roku. Planował jednak wykonać wtedy zbliżony materiał z płyty „Ode to Venus”.

Oto pełne nagranie, o którym mowa:

Fragment wcześniejszego występu w Finlandii z 1973 roku obejrzycie poniżej:

Czesław Niemen faktycznie nagrał jeszcze dwie płyty z myślą o rynkach zagranicznych, w tym „Mourner's Rhapsody” z udziałem wielkich nazwisk świata jazzu (Jan Hammer, John Abercrombie, Rick Laird), nie odniosły one jednak oczekiwanego sukcesu. Następnym krokiem w karierze muzyka był projekt Niemen Aerolit.

Jak Wam się podoba archiwalne nagranie z Czesławem Niemenem?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.