16.02.2018 12:36

Czy Ed Sheeran splagiatował fragment utworu polskiej grupy poprockowej?

Na stronie założonej w 2011 roku w Lublinie grupy MProjekt pod koniec stycznia 2018 pojawiło się ciekawe wideo, w którym jeden z numerów grupy został zestawiony z utworem Eda Sheerana. 

Czy Ed Sheeran splagiatował fragment utworu polskiej grupy poprockowej?
foto: kadr z wideo

W krótkim wideo pojawiło się zestawienie fragmentu solówki z utworu MProjekt, „Już nie to samo” z singlem Eda Sheerana, „How would you feel”. Rzeczywiście, na nagraniu słychać, że oba numery są do siebie podobne, choć w wersji Brytyjczyka jest on zagrany w wyższej tonacji. Co ciekawe, utwór lubelskiej grupy powstał został oficjalnie opublikowany na kanale w serwisie YouTube 10 maja 2016, zaś kawałek Sheerana blisko rok później, 2 marca 2017. 

Dla Antyradio.pl zespół skomentował wyjątkowe podobieństwo między utworami:

"

Dzień dobry. Tutaj możemy tylko powiedzieć,że jest nam niezmiernie miło, że melodię (w tej samej tonacji, tempie), która występuje zarówno w naszym utworze jak i światowej gwiazdy - Eda, skomponowaliśmy pierwsi. Jednak nie wydaje nam się, żeby był to plagiat, ponieważ ciężko byłoby się dokopać do naszego utworu - nie jesteśmy czołowym, może inaczej- na tyle rozpoznawalnym zespołem, żeby tak łatwo można było nas odnaleźć - pewnie jest to zwykły zbieg okoliczności, ale bardzo miły :) "

Choć polska grupa MProjekt nie zamierza wybrać się w tej sprawie do sądu, to warto jednak podkreślić, że Ed Sheeran podczas swojej muzycznej kariery był już kilkukrotnie posądzony o plagiat. Jedna ze spraw dotyczyła utworu „Photograph”, który miał być wierną kopią innego numer. W tym jednak wypadku w kwietniu 2017 stronom konfliktu udało się zawrzeć ugodę.

Podobna sprawa powróciła w styczniu 2018 roku. Tym razem to australijscy producenci twierdzą, że kompozycja „The Rest Of Our Life” Tima McGrawa i Faith Hill, znanych amerykańskich artystów country, która miała premierę w listopadzie 2017 roku, a przy której tworzeniu udział brał także Ed Sheeran, jest kopią utworu „When I Found You” piosenkarki Jasmine Rae, opublikowanego 17 listopada 2015.

Poniżej możecie porównać oba nagrania w całości.

MProjekt - „Już nie to samo”

Ed Sheeran - „How would you feel”

MProjekt tworzą wokalista Mateusz Mikłasz, gitarzyści Adam Misiura i Damian Krzywda, klawiszowiec Marcin Siwiec, perkusista Kamil Korzeniowski oraz basista Piotr Szafrański. Grupa wydała do tej pory album studyjny „Poczuj jak wchodzimy”, w klimacie popowo-rockowym i obecnie pracuje nad kolejną płytą.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News