13.03.2018 11:31

Czy „Hallowed Be Thy Name” jest plagiatem? Iron Maiden zawarł ugodę z oskarżycielem

Przeczytajcie, o jaki fragment tekstu piosenki chodzi i sami oceńcie, czy doszło rzeczywiście do plagiatu.

Czy „Hallowed Be Thy Name” jest plagiatem? Iron Maiden zawarł ugodę z oskarżycielem
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Wszystko zaczęło się, gdy w 2017 roku były menedżer Barry McKay podał do sądu Steve'a Harrisa i Dave'a Murraya. McKay twierdził bowiem, że utwór z 1982 roku zatytułowany „Hallowed Be Thy Name” jest plagiatem numeru „Life's Shadow” grupy Beckett.

„Life's Shadow” był wynikiem współpracy między Quinn a Robertem Bartonem, który to potem nagrał ten kawałek na album „Beckett” z 1974 roku. W tamtym czasie menedżerem zespołu był Rod Smallwood, który potem rozpoczął współpracę z Iron Maiden.

W dokumentach sprawy adwokaci Harrisa zaznaczyli, że basista widział zespół Beckett na scenie w 1973 roku i że debiutancka płyta tej formacji bardzo mu przypadła do gustu.

Czy Iron Maiden dopuścił się plagiatu?

McKay twierdzi, że Harris i Murray mieli zapłacić 900 000 funtów odszkodowania, jednak jeden z rzeczników Iron Maiden zdradził, że ze względu na to, że sprawa sądowa wiązałaby się z wielkimi kosztami muzycy podeszli do sprawy pragmatycznie i zapłacili McKayowi 100 000 funtów - czyli tylko część tego, co żądał były menedżer.

Muzycy jednak nie widzą swojej winy. Porównajcie zatem sami fragment tekstu, o który spierały się obie strony:

Co ciekawe Iron Maiden ma na głowie również inny pozew. Zespół pozwał ostatnio internetowych oszustów - chodzi o bezprawne naruszanie znaku towarowego przez osoby zamieszkałe na terenie Chin.

Natomiast McKay zapowiedział już, że będzie reprezentować jeszcze 3 innych twórców, którzy uważają, że Harris i Murray splagiatowali ich piosenki. W 2017 roku „Hallowed Be Thy Name” zniknął z setlist koncertowych Iron Maiden właśnie w związku z pozwem. Dzięki jednak ugodzie zespół będzie mógł ponownie włączyć utwór do listy numerów wykonywanych na występach.

Iron Maiden w Polsce w 2018 - bilety

Możliwe zatem, że właśnie utwór „Hallowed Be Thy Name” fani będą mogli usłyszeć już niebawem na dwóch polskich koncertach. Pierwszy występ Iron Maiden odbędzie się 27 lipca 2018 roku w TAURON Arenie Krakowie. Natomiast drugi koncert będzie mieć miejsce również w Krakowie 28 lipca 2018. Bilety od 199 złotych możecie zakupić na ebilet.pl.  

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Iron Maiden