06.08.2018 13:20

Czy Kurt Cobain przewidział prezydenturę Donalda Trumpa? W sieci krąży tajemniczy cytat muzyka

W sieci krąży cytat z lat 90., w którym lider Nirvany wymienia Donalda Trumpa jako idealnego kandydata na urząd prezydenta USA. Skąd wzięła się wypowiedź i czy jest prawdziwa?

Kurt Cobain/Donald Trump
foto:East News/AP/Associated Press/kadr z wideo rock junior Nirvana - Unplugged & Unedited HQ Video (+ Extras)

Kolejne zawirowania związane z Nirvaną. Nie tak dawno zastanawialiśmy się, co stało się w profilem grupy na Facebooku, który w sierpniu 2018 roku zaczął publikować posty o dziwnej treści. Teraz okazuje się, że Kurt Cobain za życia... przewidział prezydenturę Trumpa.

Kurt Cobain - internetowy cytat artysty o Trumpie

W sierpniu 2018 roku w internecie pojawiła się dość osobliwa rzecz związana ze zmarłym tragicznie byłym wokalistą Nirvany. Otóż przypisuje mu się wypowiedź, w której nie tylko miałby przewidzieć przyszłą prezydenturę Donalda Trumpa, ale również być zwolennikiem jego kandydatury.

"

Wierzę, że moje pokolenie w końcu wszystkich zaskoczy. Wiemy już, że obydwie partie polityczne grają pośrodku obu stron i wybierzemy prawdziwego outsidera, gdy będziemy do tego wystarczająco dojrzali. Nie byłbym zdziwiony, gdyby był to biznesowy potentat, którego nie da się przekupić i który robiłby to, co dobre dla ludzi. Ktoś jak Donald Trump, jakkolwiek zwariowanie by to nie brzmiało. "

Czy Kurt Cobain przewidział prezydenturę Trumpa?

Obrazek oczywiście okazał się być nieprawdziwy. Wszyscy, którzy znali charakter i poglądy Cobaina wiedzą, że był on absolutnym przeciwnikiem potężnych biznesmenów oraz wielkich korporacji. Nawet, gdy w 1992 roku członkowie wraz z Davem Grohlem i Kristem Novoselicem pojawił się na okładce magazynu Rolling Stone, miał na sobie koszulkę z napisem „Korporacyjne magazyny wciąż są do bani”. Skąd więc wzięła się popierająca Trumpa wypowiedź?

Grafika z cytatem opatrzonym podpisem „Cobain wiedział od samego początku” pierwszy raz pojawiła się podobno na facebookowym fanpage'u Trump Train pod koniec lipca 2016 roku. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że zwolennicy obecnie urzędującego prezydenta USA wpadli w euforię. Dodatkowej nutki tajemniczości całej sprawie dodaje fakt, że rzekoma wypowiedź Cobaina miała miejsce zaledwie rok przed jego śmiercią. I chociaż większość internautów zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby Cobain żył niemalże na pewno byłby jednym z najgłośniejszych przeciwników Trumpa, są i tacy, którzy uwierzyli w całą mistyfikację. Mało tego, uważają „wypowiedź” muzyka za wspaniałą.

Zmyślony cytat Kurta Cobaina - reakcje fanów muzyka

Fani twórczości Kurta Cobaina i Nirvany rzecz jasna ostro zareagowali na pogłoski, że ich idol mógłby wspierać politykę Trumpa. Wielu z nich twierdziło, że obecny prezydent USA odzwierciedla wszystko, czym muzyk za życia gardził.

Inni potraktowali całą sprawę z przymrużeniem oka. Jeden z użytkowników Twittera postanowił przypomnieć, że z okazji narodzin nieprawdziwego cytatu postanowił kiedyś stworzyć generator wypowiedzi Cobaina.

Tak więc, jeżeli przypadł wam do gustu generator pasków TVP, możecie również spróbować swoich sił z liderem Nirvany.

Co sądzicie o całej sprawie? Czy wykorzystywanie nieżyjących już muzyków do celów politycznych to lekka przesada przesada? A może zmyślony cytat był jedynie niewinnym żartem, który za sprawą internautów stał się na tak poważną sprawą? Dajcie znać w komentarzach.

Olga Konarzycka
Tagi: Duperele Nirvana Kurt Cobain