02.05.2016 09:40

Czy Radiohead „całkowicie zniknie”?

Grupa Thoma Yorke'a wymyśliła sobie dość specyficzny sposób na promocję nowego materiału. Czy zgodnie z tytułem jednego ze swoich utworów zniknie całkowicie?

Czy Radiohead „całkowicie zniknie”?
foto: LFI / Photoshot / Reporter / East News

Przerwy pomiędzy kolejnymi wydawnictwami Radiohead stają się coraz dłuższe. Od wydania „The King of Limbs” minęło już pięć lat - najwyższa pora, żeby coś się zaczęło dziać w kwestii nowego albumu. „Coś” rzeczywiście już się odbywa, choć ciężko dopatrywać się w obecnych działaniach grupy jakichś konkretów...

Zespół wymyślił sobie bowiem, że... zniknie - przynajmniej z internetu. 1 maja 2016 roku fani zauważyli, że oficjalna strona radiohead.com zaczyna zanikać i robi się coraz mniej wyraźna. W końcu pozostał po niej tylko biały ekran. Nawet badanie kodu źródłowego witryny nie zdradza nic ponad 2 puste linijki. Następnie przyszła pora na profile społecznościowe. Thom Yorke mówił już kiedyś, że „YouTube i Google są jak naziści”, ale tym razem na słowach się nie skończyło...

Zrzut ekranu 2016-05-02 08.59.51
Zrzut ekranu 2016-05-02 09.02.33

Radiohead sukcesywnie wyczyścił wszelkie ślady swojej internetowej aktywności, usuwając wszystkie posty z profili w serwisach Facebook i Twitter. Do tego zespół podmienił całą ich szatę graficzną na puste, białe tło. Czystki dotknęły także konto grupy na Google+ oraz osobiste strony Thoma Yorke'a. Jeśli ktoś zasłuchiwał się w „Kid A”, poszukując odpowiedzi na zadane w tytule jednego z utworów pytanie „jak całkowicie zniknąć?”, to właśnie dostaje odpowiedź.

Biorąc pod uwagę, że facebookowy profil Radiohead śledzi prawie 12 milionów osób, a konto na Twitterze - ponad półtora, to niemałe poświęcenie w imię promocji nowego krążka. Ale to nie wszystko, czym zespół mąci w głowach swoich fanów. Pod koniec kwietnia 2016 kilka osób, które kupowało uprzednio gadżety na stronie zespołu, pochwaliło się, że otrzymało w skrzynce osobliwe ulotki.

"

Umm, właśnie znalazłem to w poczcie od Radiohead. Czy nowy album będzie się nazywał „Burn The Witch”? "

Warto sobie przypomnieć, że Radiohead miał już w dorobku niewydany kawałek pod tytułem „Burn The Witch”, pochodzący mniej więcej z połowy pierwszej dekady XXI wieku. Jednak jedyna pewna informacja, którą można wyciągnąć z powyższej ulotki, to że kapela naprawdę „wie, gdzie mieszkasz” - przynajmniej jeśli coś wcześniej u niej kupowałeś.

Spekulacje na temat nowego krążka grupy Thoma Yorke'a rozpoczęły się jeszcze w styczniu 2016, kiedy zespół zarejestrował nową firmę, Dawn Chorus LLP. Podobne zagrywki stosował już przy okazji premiery płyt „In Rainbows” i „The King of Limbs”. Czy to wszystko oznacza, że premiera dziewiątego albumu Radiohead jest tuż za rogiem? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Czekacie na nowy materiał Radiohead?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Radiohead