27.12.2017 12:06

Czy Stone Sour splagiatował utwór Backyard Babies?

Kawałek „Song #3” z najnowszej płyty grupy Coreya Taylora rzekomo zdradza podobieństwo do utworu popularnego w Szwecji zespołu punkowo-hardrockowego.

Czy Stone Sour splagiatował utwór Backyard Babies?
foto: kadry z wideo

Backyard Babies to jedna z największych gwiazd rocka w Szwecji. Choć płyty zespołu w rodzinnym kraju za każdym razem trafiają na czołowe pozycje list przebojów, na świecie nie jest tak dobrze znany, jak choćby Europe, The Hives czy Blues Pills. 

A jednak być może sława Backyard Babies dotarła do Coreya Taylora i jego kolegów ze Stone Sour. Przebój Szwedów „Abandon” z 2008 roku wydaje się stanowić wyraźną inspiracje dla singla „Song #3” Amerykanów z ich najnowszej płyty, „Hydrograd” z 2017. Porównajcie sami:

Lider Backyard Babies, Nicke Borg został poproszony przez kanał youtube’owy Linea Rock o komentarz w sprawie ewentualnego plagiatu. Muzyk okazał się zupełnie nieświadomy podobieństwa wspomnianych utworów. Żartobliwie odpowiedział:

"

Och, naprawdę? Nie wiedziałem. Znam Stone Sour, ale nie słyszałem tej piosenki. Jest na ich ostatnim albumie? Muszę posłuchać. Nigdy nie poznałem Coreya Taylora. Spotkałem go kiedyś, ale nie rozmawialiśmy. Ale on z pewnością słuchał Backyard Babies – wszyscy go słuchają. Jesteśmy wpływowym zespołem. "

Nicke zupełnie nie przejmuje się rzekomym plagiatem.

"

Tak. My też pożyczamy sporo rzeczy. Więc to nieważne.  "

Nie wszyscy są jednak tak wyrozumiali, jak Borg czy Devin Townsend, który nie przejął się podobieństwem utworu Machine Head do jednej z jego kompozycji. Disney został pozwany przez pewnego chilijskiego piosenkarza, ponieważ z jednej z jego piosenek zrzynać mieli twórcy słynnego utworu z filmu „Kraina Lodu”, „Let It Go”.

Czy utwór Stone Sour rzeczywiście brzmi jak plagiat piosenki Backyard Babies?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Corey Taylor Stone Sour