23.05.2018 13:00

Czy gitary nadal są popularne? Według badań branża gitarowa cały czas się rozwija

Przemysł ma się dobrze i coraz więcej osób decyduje się na zakup gitar. Sprawdźcie szczegóły raportu pokazującego tendencje w branży gitarowej.

Gitary w sklepie muzycznym
foto: shutterstock.com

Wieść o tym, że Gibson bankrutuje spowodowała, że większość osób pomyślała, iż przemysł gitarowy ma się źle. Spotęgowały to wypowiedzi szefa Gibsona, który twierdził, że kiepska sytuacja na rynku spowodowała mniejszą sprzedaży gitar i szczególnie sklepy muzyczne przyczyniły się do spadku sprzedaży instrumentów. 

Tymczasem okazuje się, że przemysł gitarowy ma się całkiem dobrze. 2 lata temu firma Fender postanowiła przeprowadzić badania rynku i okazało się, że 45 % gitar, które sprzedaje corocznie trafiają do świeżo upieczonych gitarzystów. Szef Fendera wyznał, że firma odnotowała wzrost sprzedaży w 2017. Jak zatem wygląda sytuacja w branży gitarowej?

Gitary coraz popularniejsze

Raport IBISWorld z 2017 roku ujawnił, że branża gitar elektrycznych i akustycznych w przeciągu ostatnich 5 lat odnotowała wzrost. Przemysł może pochwalić się corocznym 1,4 % wzrostem w latach 2012-2017 i branża będzie się rozwijać przynajmniej do 2022 roku.

Co za tym idzie bankructwo Gibsona niekoniecznie było związane z sytuacją na rynku. Do złej kondycji firmy bardziej przyczyniło się zainwestowanie dużej sumy w innowacyjną technologię wykupioną w 2014 roku od Koninklijke Philips NV.

Koniec Gibsona

Orville Gibson założył w 1902 roku przedsiębiorstwo The Gibson Mandolin-Guitar Mfg. Dzięki gitarze hiszpańskiej Gibson ES-150 w 1936 firma zanotowała pierwszy komercyjny sukces. Natomiast w 1952 pojawiła się najsłynniejsza gitara - legendarny Gibson Les Paul.

Na gitarach marki Gibson grają tacy muzycy, jak Slash, Jimmy Page, Angus Young, Tony Iommi czy Zakk Wylde. Po 116 latach jednak skończy się pewna historia.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News