Czy gitary nadal są popularne? Według badań branża gitarowa cały czas się rozwija
Przemysł ma się dobrze i coraz więcej osób decyduje się na zakup gitar. Sprawdźcie szczegóły raportu pokazującego tendencje w branży gitarowej.

Wieść o tym, że Gibson bankrutuje spowodowała, że większość osób pomyślała, iż przemysł gitarowy ma się źle. Spotęgowały to wypowiedzi szefa Gibsona, który twierdził, że kiepska sytuacja na rynku spowodowała mniejszą sprzedaży gitar i szczególnie sklepy muzyczne przyczyniły się do spadku sprzedaży instrumentów.
Tymczasem okazuje się, że przemysł gitarowy ma się całkiem dobrze. 2 lata temu firma Fender postanowiła przeprowadzić badania rynku i okazało się, że 45 % gitar, które sprzedaje corocznie trafiają do świeżo upieczonych gitarzystów. Szef Fendera wyznał, że firma odnotowała wzrost sprzedaży w 2017. Jak zatem wygląda sytuacja w branży gitarowej?
Gitary coraz popularniejsze
Raport IBISWorld z 2017 roku ujawnił, że branża gitar elektrycznych i akustycznych w przeciągu ostatnich 5 lat odnotowała wzrost. Przemysł może pochwalić się corocznym 1,4 % wzrostem w latach 2012-2017 i branża będzie się rozwijać przynajmniej do 2022 roku.
Co za tym idzie bankructwo Gibsona niekoniecznie było związane z sytuacją na rynku. Do złej kondycji firmy bardziej przyczyniło się zainwestowanie dużej sumy w innowacyjną technologię wykupioną w 2014 roku od Koninklijke Philips NV.
Koniec Gibsona
Orville Gibson założył w 1902 roku przedsiębiorstwo The Gibson Mandolin-Guitar Mfg. Dzięki gitarze hiszpańskiej Gibson ES-150 w 1936 firma zanotowała pierwszy komercyjny sukces. Natomiast w 1952 pojawiła się najsłynniejsza gitara - legendarny Gibson Les Paul.
Na gitarach marki Gibson grają tacy muzycy, jak Slash, Jimmy Page, Angus Young, Tony Iommi czy Zakk Wylde. Po 116 latach jednak skończy się pewna historia.